7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Dua Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Dua Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumlar kapalı
Dua Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dua ederken dikkat edilmesi gerekenler konusu oldukça önemli bir durum olduğu gibi fazla olarak da araştırılmaktadır. Birçok konuda ve birçok nedenden dolayı hep dua ederiz. Dua etmek insanların inançları arasında bulunmaktadır. Genellikle istek ve dileklerimiz için edilen dualar olduğu gibi elimizde bulunan nimetlere şükür etme duaları da kişiler için oldukça önemlidir.

Bazen dua ederken aklımıza gelen her zaman dilimini kullanabiliriz. Bunun için abdest almamıza da gerek olmayabilir. Mesela insanlar sabah uyandıklarında sağlık içinde uyanabildiklerine şükredebildiği gibi; yolda yürürken kazadan beladan korunmak için de dua edebilirler. Yani bu gibi durumlarda abdestli olmaya gerek yoktur. İnsanlar içinden geldiği gibi dua etmelerinde onlara şart da koşulmamaktadır. Dua ederken nelere dikkat etmelisiniz?

Dualarda illa ki sure ya da ayet okunacak diye bir anlamı gütmemek gerekir. İnsanların aklına geldiğinde, vakit bulduklarında ya da kendini Allah’a yakın hissetme arzusu taşıdığında bazı kurallarla onların önüne set çekmemek gerekir. Namazlarda ya da mevlitlerde edilen dualar ya da okunan ayetlerin yeri tabi ki farklıdır. O zaman bazı kurallara uymak gerekir. Namaz için kişiler abdest aldığından dolayı namazın peşi sıra dua ediyor olmamız içimizin daha da coşmasına neden olabilir. Ama günün her anında dua etmek ve Allah’a yakınlaşmak için kendimize bahaneler yaratıyor olmamız, bir süre sonra duanın hayatımızdaki yeri nedir sorusunu da gündeme getirecektir.

Dua Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dua etmek; içimizden geçenleri söylemek ya da Kur’an ayetlerinden okuyarak Allah’a yaklaşmak olarak iki şekilde yapılabilir. Birinci şekilde yani içimizden gelen ve olmasını istediğimiz temenniler için her zaman ve durumda dua edebiliriz. Kötü ve pis yerler haricinde dua etmemize engel yoktur. Fakat ikinci durumda temiz, abdestli ve sakin bir ortamda dua etmek daha makbuldür. Kur’an ayetleri ya da sureleri okurken bir nevi ibadet de yapmış oluruz. Yaptığımız ibadetlerimizde bedenimizin, kıyafetlerimizin ve içimizin temiz olması oldukça önemlidir. Dua ederken dikkat edilmesi gerekenler neler? Bunları bazı başlıklar halinde sizlere sunabiliriz…

  • Duaları sadece kendiniz için değil, yakın çevrenizdeki kişiler için de etmeniz gerekir. Anne, baba, akraba, fakir olanlar ya da hasta olup ta şifa arayanlar için de dua etmeniz oldukça şık bir hareket olacaktır.
  • Dünya nimetleri için dua ederken ahiret hayatınız için de dua etmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekir.
  • Dua ederken başka bir şey düşünmemeniz ve sadece ettiğiniz dualara odaklanmanız daha doğru olacaktır.
  • İbadetlerinizden yani namazlarınızdan sonra dua etmeniz sizlerin namaz kıldığı sürece dua etmenizi sağlayacaktır.
  • Duaya başlarken besmele çekmek tövbe duaları etmek gerekir.
  • Ellerinizi açarak dua etmeniz daha doğru olacaktır. Dua ettikten sonra “Amin” demeyi unutmayın.
  • Kabul göreceğine inanarak dua ediniz.
  • Önemli gün ve gecelerde dua etmek oldukça hayırlıdır.
  • Bıkmadan usanamadan dua etmek ve istenilenleri Allah’tan dilemek gerekir.

Dua Ettikten Sonra Neler Yapmalısınız?

Dua ederken dikkat edilmesi gerekenler konusunda sizlere birçok bilgiler sunduktan sonra duanız bittikten sonra neler yapmalısınız nasıl davranmalısınız konusunda da önemli konulara değinmek isteriz. Öncelikle dualarınız bittikten sonra içinizin rahatladığını hissedeceksiniz. Bu rahatlıkla içinize huzur da dolacak. Gerçekleşmesini istediğiniz dualarınız için sabırla beklemeyi ve devamlı dua etmeyi unutmamalısınız.

Eğer dua ediyorsunuz fakat bir türlü ettiğiniz dualar gerçekleşmiyorsa bunun belli bir süresi olduğunu da unutmayın. Nasıl ki sabah olmadan güneş doğmuyorsa akşam olmadan yıldızları göremiyorsanız, ettiğiniz duaların gerçekleşebilmesi için beklemeniz gerekir. Beklediğiniz halde hiçbir zaman dualarınız gerçekleşmediyse bu konuda sizin bir eksiğiniz ya da hatanız yoktur. Sadece sizler neyin hayır neyin şer olduğunu bilmediğiniz için bunun taktirini Allah’ a bırakmalısınız. Dua ederken nelere dikkat etmelisiniz? Neler yapmalısınız, nasıl davranmalısınız konularında sizlere bilgiler sunmaya çalıştık.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ