7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Dualarınızın Kabul Görmesi İçin Neler Yapmalısınız?

  • Dualarınızın Kabul Görmesi İçin Neler Yapmalısınız? için yorumlar kapalı
Dualarınızın Kabul Görmesi İçin Neler Yapmalısınız?

Dualarınızın Kabul Görmesi İçin Neler Yapmalısınız? Dualar genellikle kabul görsün diye edilir. Ettiğimiz bütün duaların ardından “Allah’ım kabul et” deriz. Ama bunların kabul edilip edilmemesi bizim bileceğimiz bir durum değildir. Sadece olmasını diler ve bekleriz. Bu bekleyiş bazen uzun zaman alır, bazen çok kısa zamanda dualarımız gerçekleşir. Bazı edilen dualar da hiçbir zaman gerçekleşmez. Siz hangi grupta yer alıyorsunuz?

Dua ediş şeklimiz ve içtenliğimiz duaların edilmesinde oldukça önemlidir. Kalbimizin temiz olması ve iyi niyetler güdülerek edilen dualar her zaman değerlidir. Dualarımızda başkalarının kötülüğünü istemek, tabiri yerinde ise beddualarda bulunmak insanların yapmaması gereken durumlar arasında bulunmaktadır. Çünkü insanların başına kötü durumlar gelecekse onları Allah belirlemelidir. Bizim böyle bir istekte bulunmamız hem içimizin kötü ve fesat olduğunu gösterir hem de Allah’ın işine karışmak gibi olur. Tabi ki biz inananların da böyle bir haddi hiçbir zaman yoktur.

Kimlerin Duaları Kabul Görür?

Dualarınızın kabul görmesi için neler yapmalısınız? Kimlerin duaları kabul görmektedir. Aslında bu sorunun cevabını vermek bize düşmez. Bazen toplumun dışladığı bir sarhoş ya da hırsız olarak nitelendirilen kimselerin duaları gerçekleşirken bazen de Allah’ın bütün yasakladıklarını yerine getiren kişilerin duaları gerçekleşmez. Bu durumda insan kendini sorgular. Neden benim ettiğim dualar kabul olmuyor diye düşünür. Karamsarlığa ve ümitsizliğe kapılarak dua etmeyi bırakmak yapılan en büyük yanlışlar arasındadır.

İnsanlar kendi hatalarını, bilerek ya da bilmeyerek işlediği günahlarını az çok fark eder. Tabi ki işlediğimiz bütün günahları bilecek kadar ince hesaplar içerisinde değiliz. Ama kendimizde gördüğümüz kötü yanlardan bazıları farklı günahlar işlememiz sonucunda ortaya çıkmıştır. Örnek vermek gerekirse insan günah olduğunu biliyordur ama muhtaçtır ve hırsızlık yapar. Hırsızlık yapmak hoşuna gitmez ama başka bir çıkış yolu da aklına gelmez. Burada hırsızlığın doğru bir kurtuluş yolu olduğunu savunmuyoruz. Fakat dünyada bu tür insanların oldukça fazla olduğunu da biliyoruz.

Bir kadın yalnızdır. Onu koruyan ve kollayan bir babası, eşi ya da çocukları yoktur. Bu durumda uygunsuz ilişkiler yaşayabilir. Hayatını devam ettirmek için böyle bir çıkış yolu bulmuş olabilir. Tabi ki bu örneğimizde de böyle yaşantısı olan kadınların en doğrusunu yaptıklarını savunmuyoruz. Ama hayatta bu şekilde yaşam süren çok kadın olduğunu da biliyoruz. Dualarınızın kabul görmesi için neler yapmalısınız? Bu tür günahları olan kişiler dua edince kabul görür mü? İşte bunun kararını verecek olan kişi biz değil yüce Allah’tır.

Dualarımız Kabul Olmazsa Neler Yapmalıyız?

Dua etmemizdeki amaç onların gerçek olmasını istememizdir. Bunu da Allah’tan dilememizdir. Sabırla bıkmadan ve usanmadan dua edenler onların gerçek olduğunu görünce çok sevinir. Ama tersi olduğunda nasıl davranılmalıdır? Yani dualarınız kabul olmazsa ne yaparsınız? İsyan edip nasılsa ettiğim dualar kabul edilmiyor diye mi düşünmek gerekir. Eğer böyle bir yanılgıya düşerseniz, hayatınız içinden dua etme eylemini de yavaş yavaş çıkarırsınız. Bu da yapılmaması gereken bir durumdur.

Kur’an da birçok ayet ve sure dua etmenin önemini açıklamaktadır. Mesela: Kullarım sana, benden soracak olurlarsa, şüphesiz ki ben onlara yakınım. Dua edenin duasına icabet ederim. Onlar da benim davetime icabet etsinler ve bana iman etsinler ki (akıl, doğruluk ve olgunluk sahibi olan) rüşt ehlinden olsunlar. (Bakara 186)

Rabbinize gönülden (yalvara yakara) ve gizlice (için için) dua edin. Şüphesiz ki O, (duada) haddi aşanları sevmez. (A’râf 55)

Gönülden yalvararak, korku ile ve yüksek olmayan bir sesle, sabah ve akşam Rabbini zikret. Sakın gafillerden olma! (A’râf 205)

Görüldüğü gibi Kur’an-ı Kerim deki birçok ayet dua etmenin öneminde bahsetmektedir. Bizler insan olarak duamızı eder ve onun gerçekleşmesini sadece Allah’tan dileriz. Dualarınızın kabul görmesi için neler yapmalısınız? Kalben ve ümit ederek dua etmeyi hayatınızın içinden çıkarmamalısınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ