7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Esma-ül Hüsna ile Dualar

Esma-ül Hüsna ile Dualar

Esma-ül Hüsna ile Dualar

Esma-ül Hüsna ile dualar yazımızda sizlere Allah’ın 99 isminden ve bu isimler ile hangi duaların yapılacağından bahsedeceğiz. Yüce Rabbimizin bildiğimiz üzere 99 ismi bulunmaktadır. Bu isimler ile dua etmek isteyen kişiler de bunları tek rakamlar halinde 3 -5-7 gibi okumalıdır. Dua etmek isteyenler istekleri her neyse ona karşılık olarak Allah’ın isimlerini söyleyerek Allah’tan istekte bulunabilirler.  Örneğin bela ve kötülüklerden korunmak ya da hastalıklardan kurtulmak isteyen kişiler, Allah’ın bu manaya gelen isimlerini zikrederek Allah’a dua edebilirler.

Hangi isteklerde hangi isimlerin zikredilmesi gerektiğine örnek verecek olursak eğer; rızık genişliği isteyen insanlar, Rabbimizin El-Kerim ve Er-Rezzak isimleri ile dua edebilirler. Ya da Allah’tan bağışlanma dileyen kişiler, şu 4 ismi zikrederek El-Afüvv, El-Gafur, Er-Rahman ve Er-Rahim Allah’tan günahlarının bağışlamasını isteyebilirler. Aynı zamanda kişi kendisine kötülük eden zalimlerden be düşmanlardan korunmak ve onların cezalandırılması için Allah’ın El-Kahhar ve El- Müntakim isimlerini zikredebilir.

Allah-ü Teala’nın 99 İsmi ve Dua

Esma-ül Hüsna ile dualar başlıklı yazımızda Allah-ü Teala’nın 99 ismi ve dua konusunu inceleyelim. Bu isimler abdestli veya abdestsiz zikredilebilir. Ama abdestli zikredilirse daha makbuldür. Ve tek sayılar halinde zikredilmelidir.  

Rabbimizin rızasını kazanmak istediğimiz zaman O’na Ya Allah Ya Hu ismi ile dua edebiliriz. Kalbimizdeki merhametin çoğalması ve Allah’ın rahmetine nail olmak için 99 ismin arasında bulunan Er-Rahim ismini her gün okumalıyız. Kalbimizdeki iman nurunun artması için El-Mümin ismini zikredebiliriz. Aynı zamanda düşmanlarımıza ve zalim kimselere karşı galip gelmek için El-Aziz ismini okuyabiliriz. Nefsimize hakim olmak için sabah namazından sonra El-Melik ismini çokça zikredebiliriz.  El-Kuddüs ismini ise ilahi sevginin kalbimizde artması ve Allah’a tazim için okumamız gerekir.

Es-Selam ismi ise bir hastanın üzerine hasta iyileşinceye kadar okunması gerekmektedir.  Allah’ın isimlerinden olan El-Müheymin ise bunama hastalığına karşı her gün zikredilmelidir.  Kişi sabah akşam El-Cebbar ismini okuduğunda ise zalimlerin şerrinden korunur. El-Mütekebbir ismi ise bereketin artması için her gün okunmalıdır. Yitiği olan kişiler bulunması için El-Halik ismini okumalıdırlar. Kalbimizin genişlemesi için Allah’ın güzel isimlerinden El-Bariu ismini zikredebiliriz.

Allah’ın Diğer İsimleri ile Dua Etmek

Esma-ül Hüsna ile Dualar

Esma-ül Hüsna ile Dualar

Sıkıntılardan kurtulmak isteyenler ve çocuğu olmayan kadınlar akşam namazından sonra El-Musavvir adını zikredenler Allah’ın izni ile arzularına kavuşurlar.  Görünen ve görünmeyen düşmanlardan korunmak için El-Vehhab ismi namazlardan sonra okunmalıdır. Er-Razzak ismi darda kalanların ve hastaların şifa bulması için Cuma namazından sonra okunması gerekir. El-Fettah ismi ise hayırlı işlerde kapıların açılması ve kalp genişliği için sabah namazından sonra okunmalıdır. El-Alim kalp ilminin artması ve hafıza güçlenmesi için sabah namazlarından sonra Ya allamel guyub diye okunmalıdır.

Allah’ın isimlerinden olan El-Kabid dostların çoğaltılması için okunmaktadır. El-Basit kalben hayat bulmak ve feyiz kapılarının açılması için okunur. El-Hafid ismi sıkıntılardan kurtulmak için okunmaktadır. Er-Rafi’u zalimlerin şerrinden korunmak için her gün okunmalıdır. Es-Semiu duaların kabulü için cuma günleri Duha namazından sonra Ya Semiu diye okunmalıdır. El-Halim kötü huyların iyi ahlaka dönüşmesi için okunmaktadır. El-Habir ismi ise kalpte ruhaniyet elde etmek için zikredilmelidir. Allah’ın El-Hafız ismi ise yırtıcı hayvanlardan ve zararlı haşerattan korunmak için tehlikeli yerlerde okunmalıdır. El-Mukitu ismini yolculuk esnasında başımıza gelebilecek sıkıntılardan korunmak için okumalıyız. El-Celil ismini çokça zikreden kişilere saygınlık verilir.

Esma-ül Hüsna ile dua etmek isteyenler edilen duaların kabulü için El-Mucib ismi şerifi okunmalıdır. Maddi ve manevi güce erişebilmek için El-Metin ismi okunmalıdır. Güzel ahlaka kavuşmak isteyen kişiler El-Hamid ismini çokça zikretmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz