7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Evlilik İçin İstihare Duası Nedir Ve Nasıl Yapılır

  • Evlilik İçin İstihare Duası Nedir Ve Nasıl Yapılır için yorumlar kapalı
Evlilik İçin İstihare Duası Nedir Ve Nasıl Yapılır

İstihare duası, bir işe kalkışıldığında, farz namazlar kılındıktan sonra okunan duaya nedir. Dua okunduktan sonra kişi uyumalıdır. Peygamber efendimiz, duayı yaptığı için Müslümanlar için sünnettir. Evlilik için istihare duası nedir evlenmeden önce yapılabilir mi, merak ediyorsanız, buyurun.

Evlilikten Önce İstihare Duası Okunabilir Mi?

Değerli kardeşlerim, istihare duası hangi amaçlarla yapılabilir konusunda değinmeden kısaca ne olduğuna bakalım. İstihare duası, hayırlı bir iş yapıldığında yapılan, işin akıbetini öğrenmek maksadı taşır. Yani kişi bir işe kalkışmadan onun hayırlı olup olmadığını öğrenmek için istihare duası yapmalıdır. İstihare duası amaçları şu şekildedir.

– Yeni iş yeri açma durumunda,

– Kötü işlerden kurtulmak için,

– Ev veya araba alırken,

– Herhangi bir işe başlarken,

– Evlilik öncesinde, okunarak akıbeti öğrenilebilir.

Görüldüğü gibi istihare duası pek çok iş için yapıldığı gibi evlilik için de okunabilir. Evlenmeden önce evlilik için istihare duası yapılarak, karşıdaki kişinin hayırlı olup olmadığı öğrenilebilir.

İstihare Duası Nedir?

İstihare duası, fazileti öğrenmektir. Yani herhangi bir duruma kalkışmadan önce, okunarak onun hayrının olup olmadığına bakma durumudur. Hazreti Muhammed, bir kişinin hayırlı işe kalkışmadan istihare duası yapmasını tavsiye etmiştir. İstihare duası neden yapılır konusunu yukarıda anlatmaya çalıştık. Ayrıca İstihare duası yapılışı hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Nasıl yapılması gerektiği hakkında aşağıda bilgi bulabilirsiniz.

Evlilik İçin İstihare Duası Nasıl Yapılır?

Kendinize hayırlı bir kısmet bulduğunuzu düşünüyorsunuz. Artık o işiyle evlenmek niyetiniz var. Ama onun size hayırlı olup olmadığını bilmiyorsunuz. Evlilik için istihare duası esasında kişinin hayırlı olup olmadığını anlamak için yapılır. Pek, dua nasıl yapılmalıdır?

Değerli kardeşlerim evlilik için istihare duası nasıl yapılır konusunda bilmeniz gereken, gündeki namazlarınızı tamamen bitirmiş olmanızdır. Tüm farzları kıldıktan sonra, iki rekat istihare namazı kılmanız gerekecektir. Namaz kılma esnasında, ilk rekatta ‘Kafirun Suresi’, ikinci rekatta ‘İhlas Suresi’ okumanız gerekecektir. Daha sonra namaz bitirilir.

Namaz bittikten sonra istihare duası okunur. Dua bittiğinde, kişi uyumalıdır. Uyuma zamanında, başın kıbleye doğru gelmesine dikkat edilmelidir. Evlilik için istihare duası yapma esnasında, duada bunun evlilik için olduğu belirtilmelidir.

Duadan önce ‘Allah’ım, istihare duasını, hayırlısı olacaksa niyetim olan evlilik için yapacağım’ şeklinde söyleyebilirsiniz. İstihare duasını 1 gün yaparak amaca ulaşmanız zor olabilir. Bunun için 7 gün üst üste yapmanız, sizler için daha hayırlı olacaktır.

Evlilik İçin İstihare Duası Neden Yapılır?

Değerli kardeşlerim, insanlar evliliklerinin hayırlı olup olmadığını merak ederler. Elbette karşımızdaki insanın hayrının ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bunu yapmanız yolu istihare duası yapmaktır. Evlenmeden önce istihare duası yapılarak, akıbet öğrenilebilir. İstihare duası, evlilik için yapıldığı gibi başka maksatlarla da yapılabilir. 

Evlilik İçin İstihare Duası Faydalı Mı?

Değerli kardeşlerim, insanların en çok sordukları sorulardan birisi, evlilik için istihare duasının faydasıdır. İstihare duası etkileri konusunda öncelikle bunu belirtmeliyiz. Değerli kardeşlerim, istihare duası, bir işin sonucunu öğrenmek için değil, maksadını öğrenmek için yapılır. Yani halk arasında yanlış anlaşılan, ‘İstihare, geleceği öğrenmek için yapılır’ konusu tamamen safsatadır.

Allah dışında hiç kimse, geleceği bilemez. Yapmadan önce bilmelisiniz ki sadece hayrına bakabilirsiniz. Bununla birlikte evlilik için yapılan istihare duası temiz beden ve kalple yapılmalıdır. Abdest alınmalı, tüm farz namazlar gün içerisinde, vaktinde kılınmalıdır. 

Evlilik İçin İstihare Duası Hakkında

– İstihare duası yapmadan önce tüm farz namazlarınızı kılmalısınız.

– Uyku pozisyonunuzu doğru seçmelisiniz. Baş kısmı kıbleye dönük olmalı. Ayaklar kıbleye dönmemelidir.

– 7 gün tekrar daha faydalı olacaktır. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ