7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Her Gün Okunması Gereken Dualar Nelerdir?

  • Her Gün Okunması Gereken Dualar Nelerdir? için yorumlar kapalı
Her Gün Okunması Gereken Dualar Nelerdir?

Her Gün Okunması Gereken Dualar Nelerdir?

Her gün okunması gereken dualar nelerdir? Dualar sizleri birçok musibetten ve kötülüklerden korumaktadır. Her gün dua eder ve dualara sığınırsanız Allah size yardım edecek ve sizleri hep koruyacaktır. Okunması gereken birçok dua vardır. Bunlar günün her vaktinde okunabilir. Bazen sabah uyandığınızda bazen gece yatmadan önce bazen de günün herhangi bir bölümde dua okuyarak Allah’tan yardım dileyebilirsiniz. Kişilerin hasta olduğunda, sıkıntı içinde olduklarında, nasiplerinin kapalı olduğu zamanlarda, evlenmek istediklerinde, borçlarından kurtulmak istediklerinde okumaları gereken birçok dua bulunmaktadır.

Her gün okunması gereken dualar sizlerin istek ve taleplerinin Allah’a iletilmesini sağlar. Allah işiten ve görendir. Mutlaka sizin isteklerinize de karşılık verecektir. Bunun için sabretmesini bilmeli ve dua etmeyi hayatınızdan çıkarmamanız gerekir. Sıkıntılı durumda olmayan her işi rast giden kişiler de şükür duaları ederek içinde bulundukları duruma şükretmeleri gerekir. Hatta şükür namazıyla da Allah’a olan teşekkürlerinizi iletebilirsiniz. Sadaka vermek ve infakta bulunmak teşekkür etmek için diğer yöntemler arasında bulunmaktadır. Yerine gelmeyen istek ve hacetlerimiz için de isyankar olmamalı ve dileğimizin gerçekleşmemesinin altında bir hayır olduğunu düşünmeliyiz.

Her Gün Okunması Gereken Duaların Faydaları Nelerdir?

Her gün okunması gereken dualar nelerdir? Bu duaları okuyunca ne gibi faydalar göreceğiz? Diye düşünenler de olabilir. İnsanoğlu yaptığı her eylemin altında bir çıkar aramaktadır. Ne yaparsak yapalım bunun karşılığını görmek isteriz. Ama dua ve ibadetlerde durum böyle değildir. Biz dualarımı ederiz. Ama sonucunu Allah’tan dileriz. O uygun görürse ve hakkımızda hayırlı ise ettiğimiz duaların karşılığını mutlaka verir. Okuyacağımız duaların faydaları şunlardır:

  • Öncelikle manevi bir huzura erişmiş oluruz.
  • Dua etmeyi hayatımızın bir parçası haline getirerek ibadet etmiş oluruz. Çünkü dua etmek bir ibadet şeklidir.
  • Her gün dua ederek kazadan, beladan, kötülüklerden, nazardan ve istenmeyen şerlerden korunmuş oluruz.
  • Dua bizim içimizin coşmasını ve kendimizi dünya zevklerinden geri çekmemizi sağlar.
  • Haramdan ve kötü yerlerden uzak kalmayı dua ile başarabiliriz.
  • Nefsimizin ve şeytanın kötülüklerinden ettiğimiz dualar bizi korur.
  • Her gün dua ederek bunun ne kadar güzel bir şey olduğunu çocuklarımıza aşılayabiliriz. Onlar da bizi örnek alarak hayırlı bir evlat olarak yetişebilirler.

Her Gün Okunması Gereken Dualar Hangileridir?

Her gün okunması gereken birçok dua, ayet ve sure bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını her ortamda okuyabildiğimiz gibi bazılarını abdest alarak okumamız faydalı olacaktır. Mesela evden çıkmadan önce “Bismillahi, tevekkeltü alellah, lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh” dememiz bizi birçok kötülüklerden korur. Sıkıntılarımızdan kurtulmak ve rahatlamak için “Lâ havle velâ kuvvete illâ billah” dememiz gerekir. Geceleri Yasin suresini okuyan günahlarından affedilmiş olarak sabaha çıkar. Sabah akşam Ayetel-el Kursi ve İhlas surelerini okuyan kişilerin melekler yanında olur.

Sabah Akşam Okunması Gereken İstiğfar Duası

Allahümme ente rabbî lâilâhe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve va’dike mestetatü eûzü bike min şerri mâ sanatü ebûü leke bi-ni’metike aleyye ve ebûü bi zenbî fağfirlî zünûbî feinnehû lâ yağfirüzzünûbe illâ ente. Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minezzâlimîn.

Yatarken Okunacak Dualar

Her Gün Okunması Gereken Dualar Nelerdir?

Her Gün Okunması Gereken Dualar Nelerdir?

Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilâhe illâ hü. el-hayyel-kayyûme ve etûbü ileyh (Tevekkeltü alellah ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh) (hil aliyyil azîm ellezî lâ ilâhe illâ hü) (Allahümmağfir lî ve li valideyye ve lil-mü’minîne vel-mü’minât), (Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammed), (Allahümme Rabbenâ âtinâ fiddünyâ haseneten ve fil âhıreti haseneten ve kınâ azâbennâr bi-rahmetike yâ Erhamerrâhimîn), veya kırk (Estagfirullahel’azîm) Lâ ilahe illallâh Muhammedün resûlullah.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ