7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Her Gün Okunması Gereken Duaların Önemi

Her Gün Okunması Gereken Duaların Önemi

Her Gün Okunması Gereken Duaların Önemi

Her gün okunması gereken duaların önemi merak ettiğiniz konular arasında bulunmaktadır. İnanan insanlar her gün dua ederek öncelikle manevi olarak rahatlamak isterler. Üzerine düşen görevlerden bazılarını yapmış olmanın verdiği huzur tarif edilemeyecek kadar güzeldir. Bize farz kılınan namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek gibi ibadetleri yeterince uygulayamayan kişiler her gün dua ederek kendilerini ve iç dünyalarını rahatlatabilirler. Bazı sureleri her gün okumanız demek bir nevi ibadet etmeniz Allah’ı anmanız demektir. Her gün dua etmeyi alışkanlık haline getirirseniz dua etmediğiniz zamanlarda kendinizi suçlu bile hissedebilirsiniz.

Hangi duaları okumalısınız? Ne zaman nerede dua etmelisiniz? Ya da dua ederken nelere dikkat etmelisiniz? Konularında sizlere bilgiler sunacağız. Bu bilgilerle birlikte dua etmenin güzelliğini ve size vermiş olduğu rahatlamayı fark edebilirsiniz. Sabah, akşam ya da yatmadan önce etmeniz gereken bütün bu duaların sizlere faydası olacaktır. Sizleri kazadan, beladan, kötülüklerden koruyacağı gibi işlerinizin rast gitmesini de sağlayacaktır. Dua ettiğiniz sürece korunmuş olacaksınız. Allah hep sizinle birlikte olacak edilen duaları da inşallah kabul edecektir. Neticede Allah “bana dua edin ben de kabul edeyim” demiyor mu?

Her Gün Hangi Dualar Okunmalıdır?

Her gün okunması gereken duaların önemi sizleri birçok kötülükten koruyarak Allah’ın sevdiği kulu haline getirecektir. Güne başlarken besleme çekmeniz ayrıca yapacağınız işe başlarken, yatarken besleme çekmeniz önemlidir. Dua okumadan önce de besmele çekilmesi gerekir. “Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm. Bismillahirrahmanirrahîm” derken Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla demek istemekteyiz. Peygamber efendimiz de şöyle buyurmaktadır: “Besmeleyle başlanmayan her mühimin işinin sonu eksiktir “Her işe başlarken Allah’ı anmak yaptığımız işleri kolaylaştırır ayrıca onların tez zamanda ve bereketli olmasını da sağlamaktadır.

Her gün bazı sureleri okumayı alışkanlık haline getirmemiz gerekir. En makbul olan sureler arasında Fatiha, Nas, Felak, Aytel Kürsi bulunmaktadır. Aklınıza gelen her zaman bu sureleri okuyabilirsiniz.

  • Rabbi Yesir duasını okuyarak da işlerinizin kolay bir şekilde hallolmasını dileyebilirsiniz. “Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr.” Anlamı: “Rabbim! İşlerimi kolaylaştır, zorlaştırma, Rabbim işlerimi hayırla sonuçlandır.”
  • Sabahları “Allahümme ecirnî minennâr” diyen kişinin cennete gideceği söylenmektedir.
  • Sabah akşam “Bismillahillezî lâ yedurru ma’asmihî şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüvessemî’ul alîm” diye dua eden kişilerin büyücülerin ve zalimlerin şerrinden korunduğu rivayet edilir.
  • Sabahları İhlas suresi okumak makbuldür. “Kul hüvellâhü ehad, Allâhüssamed, Lem yelid ve lem yûled, Ve lem yekün lehû küfüven ehad” Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla. De ki: O, Allah’tır, bir tektir. Allah Samed’dir. Ondan çocuk olmamıştır. Kendisi de doğmamıştır.
  • “Allahümme innî eûzü bike min en-üşrike bike şey-en ve ene a’lemü ve estağfiruke li-mâ lâ a’lemü inneke ente allâmülguyûb” duasını her gün okuyan kişiler şirkten korunmuş olur.
  • Geceleri Amenerrasulü okumak makbuldür. Amene-rrasûlu bimâ unzile ileyhi min rabbihi velmu/minûn(e)(c) kullun âmene bi(A)llâhi ve melâ-iketihi ve kutubihi ve rusulihi lâ nuferriku beyne ehadin min rusulih(i)(c) ve kâlû semi’nâ ve ata’nâ(s) ġufrâneke rabbenâ ve-ileyke-lmasîr

Lâ yükellifu(A)llâhu nefsen illâ vus’ahâ(c) lehâ mâ kesebet ve’aleyhâ me-ktesebet(k) rabbenâ lâ tu-âḣiżnâ in nesînâ ev aḣta/nâ(c) rabbenâ velâ tahmil ‘aleynâ isran kemâ hameltehu ‘ale-lleżîne min kablinâ(c) rabbenâ velâ tuhammilnâ mâ lâ tâkate lenâ bih(i)(s) va’fu ‘annâ vaġfir lenâ verhamnâ(c) ente mevlânâ fensurnâ ‘ale-lkavmi-lkâfirîn(e)

Her Gün Okunması Gereken Duaların Faziletleri

Her Gün Okunması Gereken Duaların Önemi

Her Gün Okunması Gereken Duaların Önemi

Her gün okunması gereken duaların önemi konusunda sizlere bilgiler sunmaya çalıştık. Hangi duaları okumanız gerektiği konusunda da bilgi verdik. Bu duaları gündüz ve gece edebilirsiniz. Abdest alarak okumanız daha makbul olacaktır. Vakti çok olanlar Kur’an-ı Kerim’den birçok sure ve ayet okuyarak da dua etmiş olurlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz