7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

İçinizdeki Sıkıntıları Gideren Dualar

İçinizdeki Sıkıntıları Gideren Dualar

İçinizdeki sıkıntıları gideren dualar rahatlamak isteyen kişiler tarafından sıklıkla okunmaktadır. Sıkıntı ve üzüntüler insanların yaşadığı durumlar arasındadır. Neticede her günümüz mutlu ve ferah içerisinde geçmez. Bazı zamanlarda yaşadığımız sıkıntılar bizlerin üzülmesine ve moralimizin bozulmasına neden olur. Hatta bu dertler bazı insanları hasta bile eder. Borç içerisinde olan kişi borçlarını nasıl ödeyeceğini düşünürken sıkıntı içerisine girer. İşleri yolunda gitmeyenler, iş bulamayanlar, evlenmek isteyip de evlenemeyenler, aile içinde huzurlu olamayanlar birçok sıkıntılı durum içindedirler.

Her kötü durumda olduğu gibi sıkıntılı anlarımızda da dualara sığınarak rahatlamaya çalışırız. Dua etmek insanı rahatlatan ve içine huzur getiren bir durumdur. Yaşadığımız sıkıntıların azalması ve geçmesi için her zaman Allah’a sığınmak ve ondan yardım dilemek gerekmektedir. İçinizdeki sıkıntıları gideren dualar tam da bu anda kişilerin imdadına yetişir ve onların daha huzurlu olmasını sağlar. Çünkü ettiğimiz dualarda, zorda olduğumuz durumdan dolayı çıkış yolu aradığımızı beyan ederiz. Allah da bu duaları görerek bize yardım elini uzatacak ve sıkıntılarımızı giderecektir. Bunun için düzenli olarak sabırla dua etmemiz gerekir.

İçinizdeki Sıkıntıları Gideren Dualar Nasıl Edilmelidir?

İçinizdeki sıkıntıları gideren duaları etmeden önce abdest almanız ve namaz kılmanız sizler için daha makbul olacaktır. Neticede namaz kılmak ve ibadet etmek insanları rahatlatır. Ayrıca bize farz kılınanı yaptığımız için de içimiz huzur dolar. Namazdan sonra dua ediyor olmanız ve isteklerinizi Allah’tan dilemeniz neticesinde birçok sorununuza ve sıkıntınıza çareler de gelecektir. Dua etmeye başlamadan önce niyetlerinizi söylemeniz gerekir. Dua edişinizdeki niyet nedir? İsteklerimiz nelerdir gibi söyledikten sonra bazı sıkıntı dualarını okuyarak rahatlamaya çalışabiliriz. Okuduktan sonra da Amin dememiz gerekmektedir.

İçinizdeki Sıkıntıları Gideren Dualar Nelerdir?

İçinizdeki sıkıntıları gideren dualar her zaman okunabilir. Sinirlendiğinizde gevşemek için, üzüldüğünüzde rahatlamak için, bir çıkış yolu ararken o yolun size sunulması için bu duaları okuyabilirsiniz. Sıkıntılı durumlarda Hasbünallah ve ni’mel-vekîl diyebilirsiniz. Ayrıca on kez Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîm derseniz Allah sıkıntılarınızı gidererek rahatlamanızı sağlayacaktır.

Üzerindeki belayı ve musibetleri atmak isteyen kişiler “Bismillâhirahmanirrahim velâ havle velâ kuvvete illa billâhil aliyyil azim” diyebilirler.

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)’in sıkıntılı olduğu durumlarda şu duayı okuduğu bilinmektedir. Lâilâhe illâllâhü’l-azîmü’l-halîmü, Lâilâhe illallâhu rabbü’l arşi’l-azîm. Lâilâhe illâllâhü rabbü’s-semâvâti verabbü’l-‘ardı verabbü’l-‘arşi’l-kerîm.

İçinizdeki Sıkıntılardan Kurtulmak İçin İnşirah Suresi

İçinizdeki sıkıntıları gideren dualar arasında İnşirah suresinin yeri ayrıdır. Bu sure Kur’an- Kerim’in 94’üncü suresi olarak bilinmektedir. Kelime anlamı “genişlemek” demektir. Yani bu sureyi okuyarak içimizin genişlemesini sağlayabiliriz.

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Elem neşrah leke sadrek
2- Ve vada’na ‘anke vizreke
3- Elleziy enkada zahreke
4- Ve refa’na leke zikreke
5- Feinne me’al’usri yüsren
6- İnne me’al’usri yüsren
7- Feiza ferağte fensab
8- Ve ila rabbike ferğab

Türkçe anlamı:

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.
1- Açıp genişletmedik mi senin göğsünü?
2- İndirmedik mi senin yükünü?
3- O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?
4- Yüceltmedik mi senin şanını?
5- Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.
6- Evet o zorlukla beraber bir kolaylık muhakkak var!
7- O halde boş kaldığında yine kalk yorul!
8- Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

İçinizdeki Sıkıntıları Gideren Duaların Önemi

İçinizdeki sıkıntıları gideren dualar her zaman ihtiyacınız olan dualardır. İçinizin daraldığında, nefes alamadığınızı hissettiğinizde, göğsünüzün sıkıştığında dua ederek rahatlayabilirsiniz. İnsanların yaşadığı sıkıntılar psikolojik olarak da onları etkileyecek ve bazı sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Bunlardan kurtulmak için Allah’tan yardım almak gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz