7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

İstihare Namazı Nedir Ve Nasıl Kılınır?

  • İstihare Namazı Nedir Ve Nasıl Kılınır? için yorumlar kapalı
İstihare Namazı Nedir Ve Nasıl Kılınır?

İstihare namazının önemi çok büyüktür. Onun nasıl yapıldığını bilmezse, sonuç alamayabiliriz. İstihare namazı nedir nasıl kılınmalı konusunda bilgileri burada bulabilirsiniz. 

İstihare Namazı Nedir?

İstihare namazı, yapılacak işin hayırlı olup olmadığını öğrenmek maksadıyla kılınır. Öncelikle günün tüm farz namazları kılınmalı, daha sonra namaza abdest alınarak, vaktinde iki rekat kılınmalıdır. Değerli kardeşlerim, istihare namazı kılmanın hayırları bulunu. Peygamberimiz, kim hayırlı iş yapacaksa, istihareyi kılsın demiştir. İstihare namazı bir işin hayrını öğrenmek için kılınır. 

İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

Değerli kardeşlerim, istihare namazı iki rekattır. Namaza başlamadan önce evvela bilinmesi gereken, amaçtır. Yani hangi amaçla kılacaksanız buna karar vermelisiniz. Rüyada karşımıza çıkacak kırmızı ve siyah renkler, işin hayırsız, beyaz ve yeşil gibi açık olanlar, hayra delalet eder. Namaza başlamadan önce tövbe duası okunmalıdır. ‘Allah’ım işlemiş olduğum tüm dualar için sana sığınıyorum. Sen her şeyi en iyi ve en doğru bilensin’ şeklinde tövbe edilebilir. 

İstihare namazı ilk rekat şu şekilde kılınır. İlk olarak ‘Niyet ettim, istihare namazını iki rekat Allah rızası için kılmaya’ denilerek niyet edilmelidir. Ardından ‘Allahu Ekber’ deyip, namaza başlayabiliriz. Hemen ‘Subhaneke’ duasını okumaya başlamalıyız. Sonrasında ‘Euzu Besmele’ çekerek, Fatihayı okumaya başlarız. Fatihadan sonra ‘Kafirun’ suresini okuruz ve rükuya gideriz.

Hemen sonrasında iki kere secdeye gideriz. İkinci rekatta besmele çeker, Fatiha duası ve sonrasında İhlas duasını okuruz. Rükuya ve secdeye gideriz. Oturduğumuz zaman namazda okunan duaları okuruz. Selam veririz. Namaz bittiği gibi istihare duasını okuruz ve amin diyerek bitiririz.

İstihare Namazı Neden Kılınır?

İstihare namaz, birçok nedenden dolayı kılınabilir. Alimler, her hayırlı olan işte istihare namazı kılanların, Allah’a daha yakın olduklarını söylerler. İstihare namazı neden kılınır sorusuna, şu amaçlarla kılınabilir diyebiliriz. 

– Ev veya araba aldığımız zaman, onların hayra vesile olup olmadığını öğrenmek için istihare namazına kalkabiliriz. 

– Hayırsız olan işlerden kurtulduktan sonra istihare namazı kılabiliriz.

– Evlenmeden önce yapılacak işin hayırlı olup olmadığını öğrenebilmek amacıyla istihare namazı kılabilir.

Değerli kardeşlerim, istihare namazı kılmak geleceği öğrenmek değildir. İstihare namazının amacı, hayırlı olana erişebilmektir. Doğru yapılması çok önemlidir.

İstihare Namazı Neden Doğru Kılınmalı?

Sevgili kardeşlerim, birçok insan istihare namazı kılarak, mal ve mülklerinde hayrı öğrenmek ister. Elbette bunları öğrenmek istihare namazıyla mümkündür. Çünkü istihare namazı, İslam dini tarafından hayırlı olarak nitelendirilmiştir. İslam’da yeri çok güzel ve iyidir. İstihare namazı kılmak istiyorum derseniz, bunu doğru yapmanız gerekecektir. Bazı kardeşlerimiz, kuralları yerine getirmedikleri için namazlarının faydalı olmadığını düşünürler. Oysa, doğru yapılırsa oldukça güzel şekilde faydasını verecektir.

İstihare Namazında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Değerli kardeşlerim, dua ve namazlar en güzel manevi ilimlerdir. Onları uygularken, onlara yaklaşırken manevi hislerle yaklaşılmalıdır. Sadece namaz kılmak veya dua okumak için bunlar yapılmaz. Hisleriniz sizin en değerli hazinenizdir. Onları yaparken, lütfen içten olmaya çalışın. Ayrıca istihare namazı kılarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bunları bilmeniz gerekli.

– Namaz öncesinde, günün bütün farzlarını kılmanız gerekir. Günde kaçırdığınız bir namaz varsa, istihare namazını yarına bırakın. 

– Abdestinizi mutlaka almanız gerekir. Abdestsiz namaz olmadığını bilmelisiniz. 

– Beklentinizi namazdan önce söylemeniz gerekir. 

– Yatarken ayaklarınızı kıbleye uzatmaktan kaçının. Baş kısmınızı kıbleye yöneltin. 

Kurallara dikkat edilir ve 7 gün üst üste yapılırsa, Allah’ın izniyle sonuç alınacaktır. Burada 7 günden kastımız illa 7 gün yapılmalı değil. 7 günde veya öncesinde sonuç alabilirsiniz. Doğru yaparsanız, daha hızlı sonuç alabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ