7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Korku Duası Nedir? Korku Duası Ne Zaman Edilir?

Korku Duası Nedir? Korku Duası Ne Zaman Edilir?

Korku Duası Nedir? Korku Duası Ne Zaman Edilir?

Korku duası nedir? Korku duası ne zaman edilir? Bazı insanlar en küçük olaylardan bile ürkerler ve korkarlar. Kapının hızlı kapatılması, başkasının yaptığı şakalar ya da birinin sesini yükseltmesi onların korkmasına neden olur. Hayvanlardan korkanlar bunu fobi olarak değerlendirebilir. Ama bazıları sevimli hayvanlardan bile korkmaktadır. Bir kimsenin yılandan ya da fareden korkması normal sayılabilir. Çünkü bu hayvanlar insanlara oldukça itici gelir. Ama kedi, köpek ya da kuştan korkan insanlar da bulunmaktadır.

Bu kişiler korkunun nedenini bulduktan sonra o korkusunu yenmek için mücadele etmelidir. Bu mücadelelerin arasında kendisinin yaptıkları olduğu gibi tıbbi yardım da alabilmeleri mümkündür. Kendiniz bu durumuzun üstesinden gelmek için korku duası okuyabilirsiniz. Bu dua ile rahatladığınızı hissedebilir ve korktuğunuz durumlarda kendinizde farklılık da hissedebilirsiniz. İstediğiniz zaman ve vakitlerde onları okuyabilmeniz mümkündür. Bu dua ya da dualar nelerdir birlikte inceleyeceğiz.

Hangi Durumlarda Korkarız?

Korku duası nedir? Korku duası ne zaman edilir? İnsanlar neden korkar konusuna öncelikle açıklık getirmek istiyoruz. Korkmanız için birçok neden olabilir. İşte bunlardan bazıları:

 • Kendimizi güvende hissetmediğimiz zamanlarda korkarız. Hele ki istemediğimiz bir hayatı sevmediğimiz bir kişi ile paylaşıyorsak içimizdeki korkular daha da artar.
 • Maddi durumumuzun gerilemesinden ve parasız kalmaktan korkarız. Çünkü hayatta yaşayabilmek için paraya ihtiyacımız bulunmaktadır. Parasız kalmak çoğu kişiyi korkutabilir.
 • Yeni bir hayata adım atmaktan ve düzenimizin bozulmasından korkarız. Şöyle ki; kişinin şu an yaşadığı hayattan farklı bir hayata geçiş yapması gerekiyorsa yeni hayatın ona getirisi mi olacak yoksa götürüsü mü olacak diye hep tedirginlik içinde olurlar ve korkarlar.
 • Anne ve babamızı kaybetmekten korkarız. Ölüm gerçeği bir gün herkesin başına gelecektir. Ama yine de küçük ya da büyük olsun kişiler anne ve babasını kaybetmekten devamlı korkarlar.
 • Yaşadığımız şehirden başka şehre taşınmamız gerekiyorsa; oraya alışamayacağımız için korkuya kapılırız. Ama şu da bir gerçektir ki ilk zamanlarda yaşanan bu duygu zamanla değişecek ve insan bulunduğu ortama ayak uydurarak korkularının yersiz olduğunu fak edecektir.
 • Yaşlanmaktan korkarız. İnsanlar gençken sanki hiç yaşlanmayacaklarını zannederler. Ne zaman ki saçlarında beyazlama ya da yüzünde kırışıklıklar görse işte o zaman yaşlanmaktan ve çirkinleşmekten korkar.
 • Ölümden korkarız. İlerleyen yaşlara gelince öleceğini düşünen kişiler ahirette neyle karşılaşacaklarını bilmedikleri için korkuya kapılırlar.

Korkularımızı Yenmek İçin Neler Yapmalıyız?

Korku duası nedir? Korku duası ne zaman edilir? Konusunda bu korkularımızı yenmek için neler yapılmalı konusu da oldukça merak edilmektedir. İnsanlar özel hayatları ile ilgili korkuya kapılabilirler. Birinin kendisine zarar vereceği konusunda korkabilir. Ya da geceleri rüyasında hep korkarak uyanabilir. Bunları yenmek için:

 • Korku duası okumak ve huzur bulmak
 • Sadaka vermek ve korkularımızdan kurtulmak
 • Bol bol Allah’ı anmak
 • Kur’an-ı Kerim’den ayet ve sureler okumak
 • Korktuğumuz olayların üzerine giderek onları aşmak

Korku Duaları Nelerdir?

Korku Duası Nedir

Korku Duası Nedir

Korku duası nedir? Korku duası ne zaman edilir? Sizlere bazı korku dualarından bahsedeceğiz. Onları sabah akşam okursanız Allah size yardımcı olacak ve korkularınızdan uzaklaşmanızı nasip edecektir.

Bismillahirrahmanirrahim Vedduha. Velleyli iza seca. Ma vedde’ake rabbüke ve ma kala. Ve lel’ahıretü hayrün leke minel’ula. Ve lesevfe yu’tıyke rabbüke feterda. Elem yecidke yetiymen feava. Ve vecedeke dallen feheda. Ve vecedeke ‘ailen feağna. Femmel yetiyme fela takher. Ve emmessaile fela tenher. Ve emma binı’meti rabbike fehaddis.

Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka’ / ‘Bütün yaratıkların şerrinden Allah’ın kusursuz kelamlarına sığınırım.

Bismillahirrahmanirrahim El hamdü lillahi rabbil alemin. Er rahmanir rahıym. Maliki yevmid din. İyyake na’büdü ve iyyake nesteıyn. İhdinas sıratal müstekıym. Sıratallezine en’amte aleyhim ğayril mağdubi aleyhim ve lad dallin.

Bismillahirrahmanirrahim Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz