7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Kötülüklerden Korunmak İçin Okunan Duaların Önemi

  • Kötülüklerden Korunmak İçin Okunan Duaların Önemi için yorumlar kapalı
Kötülüklerden Korunmak İçin Okunan Duaların Önemi

Kötülüklerden Korunmak İçin Okunan Duaların Önemi oldukça fazladır. İnsanlar karşılaştıkları kötü olaylar karşısında devamlı dua ederler. Dua etmek bazen yardım istemek bazen teşekkür etmek bazen de içinde bulunduğunuz duruma bir yol aramak için yapılmaktadır. İnsan hayatı boyunca birçok kötülüğe maruz kalmış olabilir. Sizi çekemeyen kıskanç kişilerin hayatınızdaki düzeni bozmak için yaptığı birçok olayla karşı karşıya gelmiş olabilirsiniz. Hatta sizlere kara büyü yaptıran kişilerle de karşılaşabilirsiniz. Yolunda giden hayatınıza bazı kötülükler yakın ya da uzak çevrenizdeki insanlar tarafından yapılabilir.

Sizler bunları fark ettiğinizde o kişilerden uzak durmayı tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra dua ederek kötülüklerden ve kötü insanlardan korunmak için dualar edebilirsiniz. Edilen dualar Allah katında mutlaka görülecek ve sizlerin korunması sağlanacaktır. Eğer korunduğunuzu da hissederseniz işte o zaman kötülüklerden korunmak için okunan duaların önemi de ortaya çıkacaktır. Neticede insanlar her türlü durumda dua etmeyi kendilerine alışkanlık haline getirmiyorlar mı? Bunun faydalarını da görmüyorlar mı? Öyleyse içinde bulunduğumuz her türlü durumda dua etmeyi de ihmal etmemek gerekmektedir.

Kötülüklerden Korunmak İçin Hangi Dualar Edilmeli

Kötülüklerden korunma duası, insanların başına gelecek olan kaza, bela, şer ya da türlü türlü kötülüklerden insanları korumaktadır. Aşağıda bulunan duayı aklınıza geldiği zamanlar, zorda kaldığınızda, kendinizi kötü hissettiğinizde, sabah akşam okumanızı tavsiye ederiz. Dualarla birlikte korunduğunuzu ve Allah’ın size yardımda bulunduğunu görebileceksiniz.

Allahümme ente rabbi la ilahe illa ente aleyke tevekkeltü ve ente rabb’ül-arş’il-azim, maşallahü kane ve ma lem yeşe lem yekün ve la havle ve la kuvvete illa billah’il Aliyy’il Azim.

Anlamı: Allah’ım sen benim Rabbimsin. Senden başka hiçbir ilah yoktur. Sana dayandım. Sen yüce arşın Rabbisin. Allah’ın istediği, dilediği olur. İstemediği olmaz. Güç ve kuvvet ancak yüce Allah sayesindedir.

Kötülüklerden Korunmak İçin Okunan Duaların Fazileti

Yaşadığımız sürece başımıza nelerin geleceğini bilemeyiz. Hayatımız bugün çok güzel ve yolunda gidiyorsa yarın neler olur bilinmez. İnsan aciz bir kuldur. Bazen başına bir kötülük geleceğini bile bile yanlışlıklar yapar. Bu yaptığından ders alabilir ama o zaman da iş işten geçmiş olacaktır. Ama ders almamız bir daha aynı hatayı yapmamamız için oldukça önemlidir. Kötülüklerden korunmak için okunan duaların önemi bir gün fark edilecektir. Karşımıza çıkan kötülüklerde de dua ederek Allah’tan yardım dilememiz gerekir. İsyan etmek ya da dövünmek içinde bulunduğumuz durumu düzeltmeyecektir. Onun yerine mücadele ederek ve dua ederek onun faziletlerini görebiliriz.

Genellikle namazlardan sonra başımıza bir kötülük gelmesin diye dua ederiz. Bu dualara annemizi, babamızı, çocuklarımızı da katarız. Onların da zor durumda olmalarını istemeyiz. Allah dua eden kullarını çok sever. Mümin suresinin 60’ıncı ayetinde diyor ki: “Bana dua edin ben de duanızı kabul edeyim.” O yüzden dua etmenin bir ibadet şekli olduğunu benimseyerek Allah’tan yardım dilemek ve yalnız ona yalvarmak gerekir.

Kötülüklerden Korunmak İçin Edilen Dualar Kabul Olur Mu?

Ettiğimiz duaların kabul olup olmayacağı biz insanların bileceği bir konu değildir. Şu dua kesin kabul olur ya da olmaz diye bir kural yoktur. Bizler sadece dua eder ve taktiri Allah’tan bekleriz. Dualarımızı kabul eden de etmeyen de yalnız O’dur. Eğer ettiğimiz dualar bize hayır getirecekse kabul görmesini dilemek aslında en doğrusudur. O yüzden sonucunu bilmeden her zaman ve her durumda dua etmekteyiz.

Kötülüklerden korunmak için okunan duaların önemi zamanı gelince kişiler tarafından fark edilir ya da fark edilmez. Onların kabul edildiğini görebilen gözlere sahipsek Allah’ın ne denli büyük olduğunu da fark edebiliriz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ