7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Şeytanın Vesvesesinden Kurtulmak İçin Okunacak Dualar

  • Şeytanın Vesvesesinden Kurtulmak İçin Okunacak Dualar için yorumlar kapalı
Şeytanın Vesvesesinden Kurtulmak İçin Okunacak Dualar

Şeytanın Vesvesesinden Kurtulmak İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Şeytanın vesvesesinden kurtulmak için okunacak dualar nelerdir? Vesvese her insanın yaradılışında bulunmaktadır. Günlük olaylarda vesvese etiğimiz gibi ibadet ederken de bazı vesveselerle karşılaşırız. Kelime anlamıyla “kuruntu, kuşku” anlamına gelmektedir. İnsanlar her şeye karşı kuruntu yapabilirler. “Şeytanın vesvesesi” deyimini sanıyorum hepiniz duymuşsunuzdur. Şeytan iyi ya da güzel olaylara karşı bizim içimize bir kuruntu hissi düşürebilir. İşte o hisle mücadele etmek için vesvese duaları okumak gerekir. Bu dualar şeytanın bize emrettiği kötülükleri yapmamızı engelleyecektir. Dua etmek her zaman işe yaradığı gibi bu sıkıntı durumumuzda da işe yarayacaktır.

Şeytan Ne Gibi Vesveseler Vermektedir?

Bir insan ibadet ederek Allah’a karşı sorumluluklarını yerine getirmek isteyebilir. Yardıma ihtiyacı olanlara sadaka vermek, namaz kılmak ya da oruç tutmak oldukça güzel davranışlardır. Bunları yaparken bazen vesveselerin içine düşebilirsiniz. Nasıl mı? Namaz kılmak isteyen bir kişi yolda ya da su bulunmayan bir yerde ise namaz kılmaması gerektiğinin vesvesesi içinde oluşacaktır. Halbuki İslam dininde birçok kolaylıklar sunulmuştur. Bunların içinde su olmayan yerlerde teyemmüm edilerek abdest alınmaktadır. Namazınızı bu şekilde kılabilirsiniz. Fakire fukaraya yardım etmek isteyen kişiler “zaten benim de param az anca bana yeter” vesvesesi içine girebilir. Halbuki nimetlerin paylaşılarak çoğalacağını da unutmamak gerekir.

Oruç tutmak isteyen kişiler “hava çok sıcak nasıl dayanacağım” kuruntusu içine girebilir. Allah oruç tutmak isteyenlere dayanma gücünü zaten verecektir. Bütün bunlar içimizde bulunan vesveselerdir. Zaten şeytanın amacı da sizi doğru yoldan saptırmaktır. Onun esiri olursanız yapılacak iyi ve güzel şeylere karşı her zaman bir bahaneniz olacaktır. Bunlardan kurtulmalı ve Allah adına ibadetlerinizi yapmalısınız. Vesvese duaları bu anlamda sizlere faydalı olabilir.

Vesveseden Kurtulmak İçin Neler Yapmalıyız?

Şeytanın Vesvesesinden Kurtulmak İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Şeytanın Vesvesesinden Kurtulmak İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Şeytanın vesvesesinden kurtulmak için okunacak dualar nelerdir? Peki içinizdeki bu vesveselerden nasıl kurtulacaksınız? Bundan kurtulmak ya da şeytana teslim olmak tamamen kişilerin elindedir. Hiç kimse sizi içinizdeki vesveselerden kurtaramaz. Şeytan sizi devamlı kötü olan yola iletecektir. Eğer Allah’a sığınır onun ayet ve surelerini okursanız şeytan sizden uzak duracaktır. Hz. Ali’nin “boş eve hırsız girmez” sözünü sizlere hatırlatmak isteriz. Yani ibadet edilen, namaz kılınan, Allah’ın adının hep anıldığı yerlere şeytan girmeyecek içinizde vesvese oluşturmayacaktır. Nisa suresinde diyor ki “Muhakkak şeytanın hilesi zayıftır” ayrıca “Ant olsun ki, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne gibi vesveseler verdiğini biliyoruz ve biz ona şah damarından daha yakınız.” (Kâf, 50/16) suresini sizlere hatırlatmak isteriz.

Vesveseler genellikle namaz kılarken kişilerin peşini bırakmaz. Namaza niyet ettiğiniz zaman belki ilk rekatı düzgün kılabilirsiniz. Sonrasında aklınıza hiç olmadık şeyler, durumlar ya da olaylar gelir. Bunlardan kurtulmak için namazda biraz yüksek sesle duaları okuyabilir ve kendinizi tamamen o ana odaklamayı deneyebilirsiniz. İnsanlar bazen namazın kaçıncı rekatında olduklarını bile karıştırabilirler. Bütün bunlar içimizden düşündüğümüz farklı olaylardan ya da çevremizden duyduğumuz seslerden kaynaklanmaktadır. Yapılması gereken huşu ile namazı kılmak, dünyevi meseleleri aklımızdan çıkarmaktır. Bunu da ancak kişi kendisi başarabilir.

Şeytanın Vesvesesinden Kurtulmak İçin Neler Okunmalı?

Şeytanın vesvesesinden kurtulmak için okunacak dualar nelerdir? Bunları bilirseniz bir nevi önlem almış olabilirsiniz. Nas suresi vesvese içinde olan kişilerin öncelikle okuması gereken dualar arasındadır.

1- Gul e’ûzu bi-Rabbi’n-nâs. 2- Meliki’n-nâs.

3- İlâhi’n-nâs.

4- Min şerri’l-vesvâsi’l-hânnâs.

5- Ellezî yuvesvisu fî sudûri’n-nâs.

6- Mine’l-cinneti ve’n-nâs.

1- De ki: İnsanların Rabbine sığınırım.

2- İnsanların malikine, yönlendiricisine

3- İnsanların gerçek ilahına;

4- İnsanlara kötü şeyler fısıldayan o sinsi vesvesecinin şerrinden.

5- O ki, insanların göğüslerine (kötü düşünce, şüphe) vesvese verir.

6- Onlar cinlerden de olur şeytanlardan da (olan vesvesecilerin şerrinden Allah’a sığınırım.)

Ayrıca aşağıda bulunan duayı da okuyabilirsiniz.

“Yâ Allah-ür-rakîb-ül-hafîz-ür-rahîm. Yâ Allah -ül-hayy-ül-halîm-ül’azîm-ür-raûf-ül-kerîm. Yâ Allah-ül-hayy-ül-kayyüm-ül-kâimü alâ külli nefsin bimâ kesebet, hul beynî ve beyne aduvvî!”

E’ûzü bi-kelimâtillâhit-tâmmeti min şerri külli şeytânin ve hâmmetin ve min şerri külli aynin lâmme-tin.”

Vesvese sadece bir fısıltıdır. Bu sesi bir tek siz duyabilirsiniz. Şeytanın insana vermek istediği kötülük tohumlarıdır. Bunlardan ancak dua ederek ve Allah’a sığınarak kurtulabilirsiniz. Vesvese duaları bu konuda sıkıntı çekenlerin çok işine yarayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ