7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Şifa Duaları Nelerdir?

Şifa Duaları Nelerdir?

Şifa duaları nelerdir konusu özellikle hasta olup da şifa bekleyenler tarafından araştırılmaktadır. Hayattaki en değerli nimet sağlıktır. İnsanların yaşları genç olduğu zamanlarda hiç yaşlanmayacakları ve birçok hastalığa yakalanmayacakları şeklinde bir his içlerinde belirmektedir. Gençliği vermiş olduğu enerji ve hareketlilik ile yoğun geçen hayat mücadelesi başlar. İş hayatındaki koşuşturma, özel hayatın düzene girmesi için verilen mücadeleler yıllarca sürer. Hasta olmadan sağlığın değerinin bilinmediği de bir gerçektir.

Ne zaman ki hasta oluruz işte o zaman hayattan aldığımız zevk azalır. Hiçbir şey yapmak canımız istemez. Bunları yapmak için de halimiz olmaz. İşte o zaman sağlıklı günlerimizi düşünerek, yine o günlere kavuşmayı hayal ederiz. Tam da bu anda uygulanan bazı tedaviler, yapılması gereken cerrahi işlemlerle birlikte iyileşme süreci beklenir. Bu süreçte kişilerin dua etmesi de şifayı sadece Allah’tan dilemeleri ile ilgilidir. Akıllara gelen soru da şifa duaları nelerdir konusudur.

Şifa Duaları Okuyarak Şifa Beklemek

Hastalıklar genellikle ilerleyen yaşlarla ortaya çıkıyor olsa da genç yaşta olan kişilerin de bazı hastalıklara yakalandıkları görülmektedir. Çocuk yaştakiler için de bu durum geçerlidir. Genetik etkenlerden ya da doğumdan sonra bazı sağlık sorunlarıyla birlikte kalıcı ya da geçici hastalıklara rastlanmaktadır. Tedaviyle geçen hastalıklar kişiler için bir nimettir. Çünkü bir süre sonra vücut direncini artıracak ve kişi iyileşecektir. Bunun haricinde kalıtsal hastalıkları olan kişiler birçok yerden şifa bulmak için arayış içindedirler.

O yüzden Allah kimseye şifası ve dermanı olmayan hastalık vermesin diye temenni ediyoruz. Nasıl ki kötü günler iyi günlerin kıymetini bilmek için yaşanıyorsa; hastalıklar da sağlığın kıymetini bilmek için yaşanmaktadır. Allah’ın taktiri hangi yönde ise o yolda ilerlemek ve şifayı ondan beklemek gerekir. Bu arada kişiler dua etmeyi unutmamalıdır. Şifa duaları ile kendinizi rahatlatabilir ve istediklerinizi Allah’tan dileyebilirsiniz. Önlem almak için tabi ki doktor yardımı şarttır. Tedaviye uygun hareket etmek gereklidir. Ama dua etmek de yapacaklarımız arasındadır.

En Etkili Şifa Duaları

Şifa duaları nelerdir diye incelediğimizde en çok bilinen dua Fatiha suresidir. Her derde deva olarak bilinen Fatiha suresi şifa bekleyen kişilere de okunmalıdır. Yasin suresi hasta olan kişilere okunmaktadır. Kendiniz okuyabileceğiniz gibi yakınınız da okuyarak sizin iyileşmenizi Allah’tan dileyebilir. Ayetel Kürsi suresi de en etkili şifa duaları arasında bulunmaktadır. Amennerasulü okuyarak da şifa bulabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi şifa duaları ve sureleri oldukça fazladır. Şura suresinin 80’inci ayetinde diyor ki” Hastalandığım zaman bana şifa veren O’dur” İsra suresi 82’inci ayetinde de” Biz, Kur’an’dan öyle bir şey indiriyoruz ki o, müminler için şifa ve rahmettir.” Denilmektedir. Yunus suresinin 57’inci ayetinde gönüldeki dertlere şifadır yazmaktadır. Tevbe suresi 14’üncü ayetinde ise “Allah, mümin bir topluluğun kalplerine şifa versin ve gönüllerini ferahlatsın” diye söylenir.

Görüldüğü gibi Kur’an-ı Kerim’deki birçok ayet insanların şifa bulması üzerinedir. Bunları okuyarak rahatlayabilir ve Şifa duaları nelerdir sorunuza cevap alabilirsiniz.

Kısa Şifa Duası Nedir? Peygamberimizin Okuduğu Dua

Bazı dualar kısadır ama etkisi fazladır. Ezberlenmesi kolaydır. Peygamberimizin (S.A.V) hastalara okuduğu bir dua rivayet edilmektedir. Söylenenlere göre peygamberimiz hasta olan kişiye bu duayı okurdu ve sağ eliyle onları sıvazlardı. Peygamberimizin okuduğu şifa duası nedir?

Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame.

Türkçe Anlamı: Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifa ver, çünkü şifa verici sensin. Senin vereceğin şifadan başka şifa yoktur. Öyle şifa ver ki hiçbir hastalık kalmasın.

Diğer Şifa Duaları Nelerdir?

Farklı şifa duaları bulunmaktadır. Onları okuyarak da şifanızı Allah’tan dileyebilirsiniz. Bismillahi turbetu ardina ve rîkatu ba’dina yüşfe sakimuna bi-izni rabbina.

Euzu bi izettillahi ve kudretihi min şerri ma ecidu.

Sizler de içinde bulunduğunuz hastalıklarda Allah’tan yardım dilemek için bu duaları okuyabilirsiniz. Şifa duaları eden kişilerin Allah yardımcısı olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz