7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Edilen Dualar

  • Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Edilen Dualar için yorumlar kapalı
Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Edilen Dualar

Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Edilen Dualar özellikle sınavlara girecek olan pek çok öğrenci tarafından araştırılmaktadır. Sınavlar, eğitim gören öğrencilerin en çok korktuğu bilgi testidir. Eğitim senesi boyunca görülen tüm bilgiler sınav adı altındaki test ile sınanır ve kişinin okul hayatındaki başarısı sınavlar ile belli olur. Bu nedenle başarıyı kovalayan gençler sınavlardan başarılı olmak için ellerinden geleni yaparlar. Hatta sınavlarda başarılı olmak için dualar bile edilir.

Öğrenciler sınav öncesi kendi sözcükleriyle dualar etse de sınavlarda başarılı olmak için edilen dualar belirli bir araştırma sonrasında elde edilebilir. Tüm sene boyu yüksek not almak için çalışılan sınavların günleri gelip çattığında öğrencilerin üzerinde büyük bir baskı, korku, heyecan ve gelecek kaygısı bulunur. Bu durumlar ise öğrencileri başarısızlığa iter. Bu tür durumlardan kurtulmak ve heyecanın getirdiği panik ile akıldaki bilgileri unutmamak için dualar bulunur. Peki sınavlarda hangi dualar okunmalıdır?

Sınavlarda Hangi Dualar Okunmalıdır?

Sınavlarda okunan duaların en bilineni Rabbi Yessir Duası olmaktadır. Rabbi Yessir Duası Arapça mealiyle okunsa da Türkçe meali de okunabilir. Burada önemli olan gönülden geçendir. Rabbi Yessir Duası’nda Allah’tan yardım dilenir ve Türkçe mealinde ‘’Rabbim işimi kolaylaştır, güçleştirme ve bu işimi hayırla tamamla.’’ diye bahsedilir.

Rabbi Yessir’den başka okunabilecek bir dua ise Salaten Tüncina Duası’dır. Salaten Tüncina Duası Rabbi Yessir’den daha uzun olsa da yine etkili bir duadır ve yine Allah’tan yardım istenir.

Sınavda okunabilecek sureler de bulunur. Duaların aksine sure okumak çok yaygın olmasa da surelerde bahsedilen durumlar sınavlarda büyük bir manevi rahatlık sağlayacaktır.

High School Students Taking Test In Classroom

Sınavlarda Okunabilecek Ayetler

Sınavlarda okunabilecek ayetler arasında ilk olarak Tevbe Suresi 129. Ayet bulunur. Bu ayette Allah’tan başka bir ilah yoktur ve yalnızca ona tevekkül ederim denmektedir. Sınav öncesi yeterince çalışan kişi Allah’a bu sure ile tevekkül ederek yardım isteyebilir. Bu sure sınavda başarı için 7 kere okunmalıdır.

Sınavlardaki en dertli olaylardan bir tanesi de unutkanlıktır. Geceye kadar deliler gibi çalışılan konular birden sınav anında unutulabilir ve öğrencilerin en korkulu rüyası budur. Bu olayın yaşanmaması için yeterince çalışan birey sırtını Allah’a dayayıp Sekine Duası okunmalıdır. Kısa bir ayet olan Sekine Duası 19 ayetin büyük mucizesi olarak bilinir ve sınavdan önce de 19 defa okunmalıdır. Bu durum unutkanlık olmamasını sağlayacaktır.

Sınavlarda başarılı olmak için edilen dualar içinde Fetih Suresi de başarı için okunabilecek surelerdendir. Zihin açıklığı, manevi ferahlık ve başarı sağlayan Fetih Suresi tevekkül için gerekli bir suredir ve sınavdan önce en az 17 defa okunduğu takdirde sınavda başarıya erişmek için zihin açıklığı sağlanacaktır. Ayrıca Fetih Suresi’ni okumak da diğer tüm sureler ile dualarda olduğu gibi büyük bir sevap olacağından öğrencinin sevap işlemesine de sebebiyet verebilecektir.

Şekere ve Pirince Dua Okumak

Sınava girmeden önce şekere ve pirince dua okumak geçmişten günümüze kadar popülerliğini kaybetmeden gelen bir gelenektir. Sınavdan öne şekere ya da pirince Fetih, Fatiha, İhlas, Felak, Nas ve Ayet-el Kürsi duaları okunur. Sınavdan önce ise şeker ya da pirinç tüketilir ve bu da sınavda başarılı olmak için etkili bir yöntemdir. Okul sınavlarında bu yöntem çok kullanılmasa da sene sonu, dönem sonu, telafi, LGS, AYT, TYT, KPSS, ÖSYM gibi büyük sınavlarda bu yöntem sıklıkla kullanılmaktadır.

Sınavlarda başarılı olmak için edilen dualar ile beraber sınavlarda başarı için tevekkül gereklidir ve tevekkül çalışmadan dua okumakla gerçekleşmez. Her insan çalıştığı bir işin karşılığını beklemelidir ve sınav için de bu durum geçerlidir. Bir öğrenci yeterince çalıştıysa duaları işe yarayacaktır. Aksi takdirde yalnızca dua ile başarı olmaz ve öğrencinin de çabalaması gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ