7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Uyumadan Önce Okunacak Duaların Faziletleri Nelerdir?

  • Uyumadan Önce Okunacak Duaların Faziletleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
Uyumadan Önce Okunacak Duaların Faziletleri Nelerdir?

Uyumadan Önce Okunacak Duaların Faziletleri Nelerdir?

Uyumadan önce okunacak duaların faziletleri nelerdir? Konusunu merak edenler geceleri dua ettikten sonra uykuya dalmak isteyen kişilerdir. İnanan insanlar sabah ve akşam dua etmekten kendini geri çekmezler. Dua etmek onların yaşam şekli arasında yer almaktadır. İnanan insan Allah’ın varlığına ve birliğine, onun tek olduğuna ve her şeyin O’ndan geldiğine tevekkül eden kimse demektir. Farklı dinlerde olan insanlar değişik peygamberlere göre yaşam şekli sürse de genellikle Allah tektir der. Neticede bütün peygamberleri Allah göndermiştir. Bizler de son peygamber olan Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) inanmaktayız. Allah’ın tek olduğu konusunda da hiç tereddüdümüz yoktur. İyi kötü her şeyin Allah tarafından belirlendiğini savunan inanan insanlar hayatları içinde dua etmekten hiç geri durmazlar.

Bunun için de özellikle geceleri dua ederek uyurlar. Namaz kılan kişiler yatsı namazından sonra dualarını ederler. Okunan ayet ve surelerin hepsi zaten birer duadır. Bunların yanı sıra içinizden geçenleri de söyleyerek hayırlı bir uykuya dalmayı gerçekleştirebilirsiniz. Bütün gece boyunca melekler sizi koruyacak sabaha kadar da dua edenlerin başında olacaktır. Uykusunda ölenler bazı dualarla birlikte güzel mertebelere de ulaşmaktadır. Bunların hangileri olduğu konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Peygamberimiz de yatmadan önce abdest alır ve bazı dualar okurdu. Biz de onu örnek alarak dua ettikten sonra uyuyabiliriz.

Uyumadan Önce Hangi Duaları Okumalıyız?

Uyumadan önce okunacak duaların faziletleri nelerdir? Hangi duaları okumak bizlere hayırlı bir uykuyu getirir? Sorusu da merak konusudur. Uyku bir nevi ölüm halidir. İnsanlar 3-5-7 ya da fazla saat uyuyarak bir nevi bu dünyadan ayrılıp farklı dünyalara dalarlar. Gördüğümüz rüyalar bizi değişik yerlere götürür farklı insanlarla karşılaştırır. Bu rüyalar bazen yaşanacak olayların da habercisi olmaktadır. Kötü rüyalar görmemek için meleklerin bizi korumasına ihtiyacımız bulunmaktadır. Dua ederek de bunu sağlayabiliriz. Yatmadan önce aşağıda bulunan sureleri okumanızı tavsiye etmekteyiz.

  • Fatiha
  • Felak
  • Nas
  • İhlas
  • Ayetel Kursi

Uyumadan Önce Okunan Yatak Duası Nedir?

Aşağıda bulunan duayı gece yatmadan önce okuyanlar uykusunda ölürse imanlı bir şekilde gitmiş olurlar eğer sabaha sağ çıkarsa hayırlı bir kul olurlar.

Allâhümme eslemtü nefsî ileyke ve veccehtü vechî ileyke ve fevvaztü emrî ileyke ve elce’tü zahrî ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke, lâ melcee velâ mencâ minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitâbikellezî enzelte ve bi-nebiyyikellezî erselte.

Allah’ım! Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım, işimde sana güvendim. (Rızânı) isteyerek, (azâbından) korkarak sırtımı sana dayadım, sana sığındım. Sana karşı yine senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin peygambere inandım.

Uyumadan Önce Okunan Amenerresulü Faziletleri Nelerdir?

Uyumadan Önce Okunacak Duaların Faziletleri Nelerdir?

Uyumadan Önce Okunacak Duaların Faziletleri Nelerdir?

Bakara suresinin son iki ayeti olan Amenerresulü çok faziletli bir duadır. Hz. Ömer ve Hz. Ali bu duayı gece yatmadan önce okurmuş. Sizler de okuyarak gönül rahatlığı ile uykuya dalabilirsiniz. Peygamberimiz de “her kim gece yatmadan Amenerrasulü okursa ona yeter” demiştir.

Amenerrasulü bi ma ünzile ileyhi mir rabbihi vel mü’minun, küllün amene billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusülih, la nüferriku beyne ehadim mir rusülih, ve kalu semi’na ve eta’na ğufraneke rabbena ve ileykel masiyr. (Bakara-285)

La yükellifûllahü nefsen illa vüs’aha, leha ma kesebet ve aleyha mektesebet, rabbena la tüahizna in nesina ev ahta’na, rabbena ve la tahmil aleyna isran kema hameltehu alellezine min kâblinâ, rabbena ve la tuhammilna ma la takate lena bih, va’fü anna, vağfir lena, verhamna, ente mevlane fensurna alel kavmil kafirin. (Bakara-286)

Uyumadan önce okunacak duaların faziletleri nelerdir? Konusu üzerinde birçok duayı sizlerle paylaştık. İnananlar olarak siz de bu ayet ve sureleri okuyarak rahat bir uykuya dalabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ