7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Vesveseler İçin Okunması Gereken Dualar

  • Vesveseler İçin Okunması Gereken Dualar için yorumlar kapalı
Vesveseler İçin Okunması Gereken Dualar

Vesveseler İçin Okunması Gereken Dualar

Vesveseler için okunması gereken dualar araştırması yapanlar yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler. Vesvese kelime anlamıyla kişilerin gerçeğe dayanmayan duygulara kendini kaptırması anlamını taşımaktadır. Takıntı ya da kuruntu anlamını da taşımaktadır. Vesveseli olan insanlar tövbe ederek, şeytanın şerrinden Allah’a sığınarak ve sıklıkla besmele çekerek bu durumdan kurtulmak için mücadele edebilirler. Yapılacak diğer bir güzellik de vesvese duaları okumamızdır.

İmanı kuvvetli ve devamlı Allah’a sığınan kişiler vesveseden uzak dururlar. Çünkü onlar devamlı Kur’an ayetleri ve sureleri okurlar. Böylelikle de Allah’ı hep anmış olurlar. O yüzdendir ki şeytan o kişilerden uzaklaşır ve içlerine vesvese vermez. Çünkü şeytanın görevlerinden bir tanesi de insanların içine kuruntu sokmaktır. Küçük olayları bile büyüterek içimizdeki takıntıyla başkasına kin beslememize bile neden olur. Mesela araları gayet iyi olan karı koca bir gün nedensiz yere tartışır, birbirlerine kin dolu bakar, onu sevmediğini düşünür. Aslında durum böyle değildir. O an o vesveseyi içimize sokan ve bunları bize düşündüren şeytandır.

Vesveseden Kurtulmak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Vesveseler için okunması gereken dualar haricinde bu duygudan kurtulmak için mücadele etmemiz de gerekecektir. Eğer içimizde bir kuruntu oluştuğunu fark edersek hemen buna dur demesini de bilmeliyiz. İşte vesveseyi hissettiğimizde yapmamız gerekenler:

  • Vesvese hissettiğimizde üzerinde durmamak
  • Onu büyütmemek ve geçmesi için dua etmek
  • Vesvese duyduğumuz konularda bilgi sahibi olmak.
  • Hissettiğiniz vesveselerden korkmamak. Eğer korkarsanız sizin peşinizi bırakmaz.
  • Vesvesenin hep şeytanın işi olduğunu unutmamak. Şeytana boyun eğmemeniz için dualara sığınmak.

Vesvese Neden Oluyor?

Vesvesenin nedeni şeytandır desek de biraz da bizim nefsimizle ilgili bir durumdur. Dünyevi varlıklara önem vererek nefsimizin mücadele etmek için yenik düşmesi de vesveseyi beraberinde getirebilir. Bazen iyi ve güzel olaylara karşı bile içimizde kuruntular oluşturabiliriz. Bir arkadaşımızın bize değer vermesi hep beraber olmak istemesinin ardında art niyetler de arayabiliriz. Benden faydalanmak mı istiyor? Beni kullanıyor mu? Gibi vesveselerin kafamızın içinde dolaştığını da fark edebiliriz. Halbuki bunu test etmişizdir. Böyle bir şey olmadığı görmüşüzdür ama yine de kafamızda büyütür ve nefsimize yenik düşebiliriz. Böyle olduğunda da herkese şüpheci gözlerle bakabiliriz. Nefis bütün benliğimize işleyebilir.

Vesvese İçin Okunacak Sureler

Vesveseler için okunması gereken dualar arasında Kur’an surelerinin büyük yeri vardır. Özellikle Nas suresinde vesveseden bahsetmektedir. Nas suresinde diyor ki: İnsanların Rabbine sığınırım, insanların yönlendiricisine, insanların ilahına, O sinsi vesvesecinin şerrinden. O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar. Cinlerden de olur o insanlardan da.

Vesvese için şu duayı da okuyabiliriz: Amentü billahi ve rusülihi hüve’l evvelü ve’l ahirü ve’z zahirü ve’l batinü ve hüve bi külli şey’in alim,” anlamı: Evveli ve ahiri olmayan, zahir ve batın olan ve her şeyi bilem Allahü Teala’ya ve Onun Peygamberlerine inandım.

Vesvese ile İlgili Ayetler

Vesveseler İçin Okunması Gereken Dualar

Vesveseler İçin Okunması Gereken Dualar

Vesveseler için okunması gereken dualar arasında vesvese ile ilgili Kur’an- ı Kerim’de ayetler de bulunmaktadır. Bunları da okuyarak rahatlayabiliriz:

Araf Suresi, 20. ayet: Şeytan, kendilerinden ‘örtülüp gizlenen çirkin yerlerini’ açığa çıkarmak için onlara vesvese verdi ve dedi ki: “Rabbinizin size bu ağacı yasaklaması, yalnızca, sizin iki melek olmamanız veya ebedi yaşayanlardan kılınmamanız içindir.”

Taha Suresi, 120. ayet: Sonunda şeytan ona vesvese verdi; dedi ki: “Sana sonsuzluk ağacını ve yok olmayacak bir mülkü haber vereyim mi?”

Nisa Suresi, 119. ayet: Onları -ne olursa olsun- şaşırtıp-saptıracağım, en olmadık kuruntulara düşüreceğim ve onlara kesin olarak davarların kulaklarını kesmelerini emredeceğim ve Allah’ın yarattıklarını değiştirmelerini emredeceğim.” Kim Allah’ı bırakıp da şeytanı dost (veli) edinirse, kuşkusuz o, apaçık bir hüsrana uğramıştır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ