7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Bereket Duası Nedir? Nasıl Yapılır

  • Bereket Duası Nedir? Nasıl Yapılır için yorumlar kapalı
Bereket Duası Nedir? Nasıl Yapılır

Bereket Duası Nedir? Nasıl Yapılır

Kazançların bereketli olması ve günlük işlerin rast gidebilmesi için pek çok insan bereket duası okur. Özellikle rızık ve bolluk için okunan bu dua hakkında pek çok kişi bilgi almaya çalışıyor. Allahu Teala Kuran’ı Kerim’de, ‘İnsan için kendi alın terinden daha hayırlı bir kazanç yoktur’ buyurmuştur. Bu sebepten dolayı Müslümanlar için hayırlı bir kazanç çok önemlidir. Helalinden kazanç elde edebilmek için ise bereket duası okunur.

 Bereket Duası Nedir?

Müslümanlar özellikle yaşamları içerisinde helal kazanç elde etmeye çalışırlar. Fakat bazı dönemlerde kazançlarda eksiklik yaşanabilir ya da bazı istenmeyen zorluklarla karşı karşıya kalınabilir. Daha iyi kazanç elde edebilmek, bereketin artması ve rızkın yükselmesi için ise dualar okunur. Bu doğrultuda pek çok kişi bereket duası nedir merak etmektedir. Bereket duası ise iş yerine ya da dükkana asılan, her sabah işe gidildiği zaman okunan ve bereketin artması için önemli bir duadır.

 Bereket Duasının Arapçası

Helal kazancın artması ve rızık ile bereketin daha iyi hale gelebilmesi için bereket duasının Arapçası okunabilir. Bu duanın Arapça okunuşu ise; ‘’Allâhümmekfinî bi helâlike an harâmike, veğninî bi fadlike ammen sivâke’’ Bu şekilde bereket duasının Arapça okunuşunu ele alabilir ve rıskınızın artmasına olanak tanıyabilirsiniz. Özellikle İslam alimleri Bereket duasının Arapça okunmasının çok önemli faydaları olduğunu dile getirmektedir. Allah’ın izniyle kazançların daha bol olması için, Müslümanlar işe giderken ve işten çıktıkları zaman bu duayı okuyabilir.

Bereket Duasının Türkçesi

Arapçası ile beraber aynı zamanda bereket duasının Türkçesi okunmalıdır. Zira duanın ne anlama geldiği ve ne denmek istediğine dair idrak etme konusunda, duaların Türkçe okunması her zaman din alimleri tarafından dile getirilir. Bereket duasının Türkçesi ise şu şekildedir; ‘’Allah’ım! Bana helal rızık nasip et beni haramdan koru! Lütfunla beni kendinden muhtaç etme!’’ Arapçasını bilmeyenler ya da ezberinde olmayan kişiler işe giderken ve İşten gelirken Türkçesini okuyabilir. Önemli olan rızkın ve kazancın artmasına vesile olacak bu duayı gönülden, büyük bir kalple içtenlik içinde okumaktır.

 Bereket Duasının Fazileti

En çok merak edilen konular arasında bereket duasının fazileti geliyor. Özellikle Allahu Teala Daima lezzetli ve güzel kazancın helal olduğunu kullarına anlatmıştır. Çalışmayı her daim güzel olarak kılmıştır. Üstelik insanlar kendi ailesi ve yakınları eşliğinde helal kazanç elde ettiği zaman huzur ve mutluluğu yakalar. Bu doğrultuda yoldan şaşmamak ve helal kazanç elde edebilme noktasında, bereket duasının faziletleri oldukça önemlidir.

– Her gün sabah ve akşam okunduğu zaman Allah’ın izniyle kazanç artar,

– Bereket duasını evinden ya da iş yerinden eksik etmeyen insanlar asla şikayetçi olmaz,

– Bazı kazanç ile beraber aynı zamanda kişinin iş yerinde ve evinde huzur bulmasına imkan tanır,

– Allah’ın izniyle her kim bereket duasını okursa, o kişi kazançların en hayırlısı ile ödüllendirilir,

Bereket Duasının Okuma Sebebi Nedir?

Hangi işle uğraşırsa uğraşsın İslamiyet’in temelinde helal kazanç elde etmek yatar. Özellikle pek çok insan yaşamını ticaretle geçindirmekte ve hayatını bununla idame ettirmektedir. Bu doğrultuda işlerin daha hayırlı, sağlıklı ve düzgün şekilde gidebilmesi konusunda bereket duasının okuma sebebi olarak dile getirmek mümkün. Kazançların en hayırlısını sağlamak, huzuru artırmak ve mutlu bir yaşam için bereket duası okunur. Sabırlı ve duasını eksik etmeyen Müslümanlar için Allah (cc) her zaman hayırlı kazançların kapısını aralamıştır.

Hem Türkçe Hem De Arapça Bereket Duası

İsteğe bağlı olarak hem Türkçe hem de Arapça bereket duası okunabilir. Eğer Arapça ezberinizde de yok ise Türkçe okuyabilirsiniz. Aynı zamanda her ikisini de okuyabilir ya da sadece Arapça olarak da okumanız mümkün. Önemli olan içtenlikle, Allah (cc) sevgisi üzerinden temiz bir kalple okumaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ