7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Hangi Günlerde Edilen Dualar Makbuldür?

 • Hangi Günlerde Edilen Dualar Makbuldür? için yorumlar kapalı
Hangi Günlerde Edilen Dualar Makbuldür?

Hangi Günlerde Edilen Dualar Makbuldür?

Hangi günlerde edilen dualar makbuldür konusunda araştırma yapanlar olabilir. Dua etmek insanların alışkanlıkları arasında bulunsa da bazı zamanlarda edilen duaların daha makbul olduğu bilinir. Manevi olarak rahatlamak ve kişinin Allah’a yakın hissetmesi dualarla olmaktadır. Özellikle içinizin sıkıldığı zamanlarda, sorunlarınıza çözüm bulamadığınızda dualara sığınırsınız. İstenilenler ve talep edilenler sadece Allah’tan dilenmelidir. O yüzden dua etmenin önemi de bir hayli kendini göstermektedir.

Dua etmek için belirlenen gün ve saat diye bir şey yoktur. Kişiler vakit bulduğunda, içlerinden dua etmek geldiğinde, sessiz ve sakin bir ortam elde ederek dualarını yapabilirler. Dualar belli ayet ve surelerin okunmasıyla ve ardından isteklerin dile getirilmesiyle olur. Özellikle namazların ardından dua edildiğine rastlanır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle denmektedir: “Akşama ulaştığınızda ve sabaha kavuştuğunuzda, gündüzün sonunda ve öğle vaktine eriştiğinizde, Allah’ı tesbîh edin. Göklerde ve yerde hamd O’na mahsustur.” (Rum, 30/17-18)

Dua Edilecek Önemli Vakitler

Hangi günlerde edilen dualar makbuldür dua etmemiz için önemli gün ve geceler hangileridir konuları da merak edilir. Kişiler o gün ve gecelerde dua ederek maneviyat duygularının yüksek olmasını sağlayabilir. Özellikle seher vakti gün ağarmadan edilen duaların oldukça makbul olduğu bilinir. Her yerin sessiz olduğu bu zaman diliminde dualarla baş başa olmanız oldukça güzeldir. Seher vakti edilen dualarla ilgili hadis-i şerifler de bulunmaktadır. “Istiğfar eden yok mu onu mağfiret edeyim, isteyen yok mu ona isteğini vereyim ve duasını kabul edeyim”

Dua etmek için önemli vakitleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Namazdan sonra edilen dualar
 • Ezan okunurken edilen dualar
 • Yağmur yağarken edilen dualar
 • Camide cemaatle birlikte edilen dualar
 • Mübarek olarak bilinen günlerde ve gecelerde edilen dualar

Dua Etmek İçin Önemli Günler ve Geceler

Hangi günlerde edilen dualar makbuldür konusunu anlatırken önemli gün ve gecelerin dua etmemizde yeri de fazladır. Allah inancı olan kişiler bugün ve gecelerde dua etmeye fazla zaman ayırmaktadır. Edilen dualar kişinin kendisiyle ve sevdikleriyle ilgilidir. İstenilen her şey Allah’a bugün ve gecelerde bildirilir.

 • Günün zeval vakti (güneşin en tepede bulunduğu an)
 • İftar zamanı
 • Regaibin ilk gecesi
 • Arife günü
 • Bayram geceleri
 • Ramazan günleri ve geceleri
 • Cuma gününün öğle ve ikindi namazı arası
 • Şabanın 15 inci gecesi

Hangi Konularda Dualar Edilir?

Hangi günlerde edilen dualar makbuldür konusunu anlatırken kişilerin hangi konularda dua ettiği de önem taşımaktadır. İnsanlar öncelikle günahlarının affedilmesi konusunda dua ederler. Daha sonra sağlık konuları gündeme gelir. Kendinin, eşinin, anne babanın ve çocukların sağlıkları için dualar edilir. Gelecekle ilgili planlar için dua edildiğine sıklıkla rastlanır. Maddi konular dualarda yer alır. Ayrıca ölmüş olan yakınlar için de bolca dua edilmektedir. İnsanlar bu dünya ve ahiret hayatı için dua ederler. Zaten olması gereken de budur. Sadece bu dünya için dua etmek oldukça yanlıştır.

Duaların Kabul Edilmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Hangi Günlerde Edilen Dualar Makbuldür?

Hangi Günlerde Edilen Dualar Makbuldür?

Bütün insanlar dualarının kabul olmasını ister. Bunun için Allah’a yalvarır. Kabul olmayan dualarda isyan edilmemelidir. Hayırlı olanın kabul edilmesi dilenmelidir. Bu şekilde düşünenlerin duası gerçekleşmediğinde kendisi için hayırsız olduğunu anlayabilir. Hangi günlerde edilen dualar makbuldür kişiler duasının kabul edilmesi için neler yapmalı konusu da oldukça önemlidir. Öncelikle dua etmeden önce abdest alınması önemlidir. Kıyafetlerinizin temiz olması gerekir. Sessiz yerlerde edilen dualar daha makbuldür. Sizin başka şeylere odaklanmadan sadece edeceğiniz duaya odaklanmanızı sağlar. Bütün duaların kabul edilmesi Allah’tan dilenmeli ve sadece O’nun kabul edeceği bilinmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ