7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Evlenmek İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

  • Evlenmek İçin Okunacak Dualar Nelerdir? için yorumlar kapalı
Evlenmek İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Evlenmek İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Evlenmek için okunacak dualar nelerdir konusunda araştırma yapanlar her zaman söz konusudur. İnsanlar belli bir olgunluk yaşına gelince evlenmeyi istemektedir. Bu normal bir durumdur. Özellikle kendini evliliğe hazır hisseden, iş sahibi olmuş ve kendi ayakları üzerinde duran kişiler kendilerine bir hayat arkadaşı aramaktadır. Onunla yaşamak ve yaşlanmak için kişiler sevdikleri insanla evlenmek ister. Hayatında sevgilisi bulunmayanlar ya da bulunsa bile sevdiği kişi evlenmeye yanaşmayanlar bu durumda bazı dualar ederek isteğini ve talebini Allah’a bildirir.

Evlilik duaları öncelikle kişilerin manevi duygularına hitap etmektedir. İnsan dua ettikçe rahatlar ve Allah’a sığınarak O’ndan yardım umar. O dilediği zaman her şey oluverir. O izin vermezse kişi ne yaparsa yapsın olmayanı olduramaz. O yüzden dua ederek isteklerimizi sadece Allah’a iletmeliyiz. O’ndan yardım dileyerek evlenmek istediğimizi ve hayırlı bir kısmet istediğimiz söylemeliyiz. Hayırlı olmayan kısmetlerin kişilere faydası değil zararı dokunur. O yüzden her şeyin hayırlısını dilerken eşin hayırlısını dilemek de oldukça önemlidir. Çünkü hayırlı olan eş, kişiyi yüceltir ve kendinin önemli birisi olduğunu hissettirir. Hayırsız olan eşler kişilerin hayat zevklerini elinden alarak insanı ümitsiz ve umutsuz biri yapar.

Evlenmek İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Evlenmek İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Evlenmek Neden Gereklidir? Niçin Evleniriz?

Evlenmek için okunacak dualar nelerdir konusundan önce kişilerin neden evlendikleri konusunda bazı bilgiler sunmak daha doğru olacaktır. Evlenmek bir gelenek ve töre halini almış olsa da kişiler öncelikle bu hayatta yalnız kalmamak için evlenirler. Çünkü yalnızlık çok kötü bir duygudur. Yanında kimse olmadan geçen günler ve geceler belli bir zaman sonra çekilmez bir hale gelir. Psikolojik problem yaşayan kişilerin çoğu yalnız yaşayanlar ve eş seçiminde hata yapanlardır. Kişinin kendini tek başına hissetmesi ne kadar zorsa, yanında olan eşi onu mutlu edemiyorsa ya da ona hitap etmiyorsa bu konuda bir o kadar zordur. İnsanlar birlikte mutlu olacaklarına inandıkları kişilerle evlenmelidir. Bunun için de bolca dua etmek gerekir.

Evlenmek için ikinci bir neden kişinin ekonomik bakımdan birine bağlı olmasını hissetmesidir. Özellikle kadınlar bir erkeğin ona destek olmasını ve sorumluluklarını üstlenmesini isteyebilir. Kadının yapısı gereği korumaya ve kollanmaya ihtiyacı bulunur. Bu korunma çocuk yaşlarda anne ve baba tarafından sağlanır. İlerleyen yaşlarda da kadın bu ihtiyacını eşi ile gidermeyi düşünür. Günümüzdeki çalışan kadınların çok olduğunu düşünürsek bu algı bir nebze de olsa popülaritesini yitirmiştir. Bir kadın her ne kadar ekonomik güce sahip de olsa sevdiği erkek tarafından sarılıp sarmalanmaya ihtiyaç hissetmektedir. Evlenmek dinimizce de kutsal sayılan bir durumdur. Evlilikle ilgili birçok ayet ve hadislerin bulunduğu da bir gerçektir. Evlenme duaları okuyarak hayırlısını Allah’tan dileyebilirsiniz.

Evlenmek İçin Hangi Dualar Okunmalıdır?

Evlenmek için okunacak dualar nelerdir aşağıda sizin için yazmış olduğumuz ayet ve sureleri okuyarak sizin için hayırlı olacak eşi Allah’tan isteyebilirsiniz.

Rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lil muttakîne imâmâ(imâmen)

Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takvâ sahiplerine önder kıl.

Bâreka’llâhü leke ve bâreke aleyke ve ceme‘a beynekümâ fî hayr.

Allâh senin için bereketli kılsın ve bereketini dâim etsin. İkinizin arasını hayırla birleştirsin.

Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ veż urriyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lilmuttekîne imâmâ.

Ey Rabbimiz! Bize eşlerimizden ve zürriyetimizden gözümüzü aydınlatacak, gönlümüzü sevindirecek salih kimseler ihsan eyle.

Okunması gereken esmalar;

  • El-Vedud Esması
  • El-Cami
  • El-Mucid Esması
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ