7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Borçlu Olanların Okuması Gereken Dualar

  • Borçlu Olanların Okuması Gereken Dualar için yorumlar kapalı
Borçlu Olanların Okuması Gereken Dualar

Borçlu Olanların Okuması Gereken Dualar

Borçlu olanların okuması gereken dualar, başkasına borcu olup da ödeyerek rahatlamak isteyen kişiler tarafından araştırılmaktadır. İnsanlar hayatlarının bazı dönemlerinde borç para alarak işlerinin devamlılığını sağlamaktadır. Borç alınınca belirli bir süre sonra geri verilmelidir. Kişilerden ya da ticaret yapılan yerlerden borç para alınabilir. Bazıları da bankadan ya da aracı kurumlardan borç almaktadır. Bunlar geriye ödenmediği zaman ticaretle uğraşan kişilerin kimliklerine olumsuz olarak yansımaktadır. Bu durumda ticaret hayatında iflas edenler ve bazı mallarını kaybedenlere de rastlanır. İnsanların daha fazla çalışması ve kazançları ile borçlarını ödeyerek rahat nefes alması gerekir.

Ayrıca dua etmek de bu durumda olanlara faydalı olacaktır. Çünkü dualar istek ve dileklerin Allah tarafından gerçekleşmesi için yapılır. Karşılaştığımız birçok zorluklar için edilen dualar bulunmaktadır. Bu dualar öncelikle kişinin manevi yönden rahatlamasını sağlarken Allah’tan yardım beklenildiğinin de göstergesidir. Sadece dua ederek isteğinizin olması imkansızdır. Öncelikle elinizden gelen gayreti göstermeli ve sonrasında da dua ederek bu çabalarınızın karşılığını Allah’tan beklemelisiniz. Borçtan kurtulma duası bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Borçtan Kurtulma Duası Nedir?

Borçlu olanların okuması gereken dualar arasında sizlere bazı dualar sunacağız. Borçlu olan kişilerin öncelikle Vakıa suresini okumasını tavsiye ederiz. Bu sure maddi konularda sıkıntıda olan kişiler tarafından okunmaktadır. Vakıa suresi 96 ayetten oluşmaktadır. Her gün okumanız ve dileğinizi Allah’a bildirmeniz neticesinde büyük rahatlığa kavuşacaksınız. Diğer okumanız gereken dua da şöyledir:

“Allâhümme fâlikal- ısbâhı ve câ ılelleyli sekenen veş-şemse vel-kamera husbânen ıkdı anniddeyne ve ağninî minel-fakri ve emtiğnî bi-sem î ve besarî ve kuvvetî fî sebîlik.”

Anlamı: “Sabahın aydınlığını var eden, geceyi dinlenme vakti yapan, güneşi ve ayı hesap vasıtası yapan Allah’ım! Bana borçlarımı ödemeyi ihsan eyle, benden fakirliği gider, kulağımı, gözümü ve kuvvetimi Senin yolunda kullanmayı nasip eyle.” (Malik, Dua, No: 495)

“Allahumme ekfini bi-halalike an haramike ve eğnini bi fadlike ammen sivake.”

Anlamı: “Allahım! Bana helâl rızık nasib ederek haramlardan koru! Lütfunla beni senden başkasına muhtaç etme!” (Tirmizî, Daavât 111)

Borçlu Olanların Okuması Gereken Dualar

Borçlu Olanların Okuması Gereken Dualar

Borçlarınızı Ödemek İçin Başka Hangi Duaları Okuyabilirsiniz?

Borçlu olanların okuması gereken dualar borcu olan kişiler tarafından merak edilir. İnsanlar dua ederek sonucunu sadece Allah’tan dilemelidir. Çünkü rızkı az ya da çok veren sadece O’dur. Aşağıda buluna duayı da okuyabilirsiniz:

“Allahumme kanni’ni bima razekteni ve barikli fihi ve ahlif ‘aleyye kulli ğaibetin-li bihayr.”

Anlamı: “Allah’ım! Bana verdiğin rızık konusunda beni kanaat sahibi yap ve o rızkımı bereketli kıl. Zayi olan her nimetin daha hayırlısını bana ihsan eyle.”

(Allahümme Malikel’mülki tu’til’mülke men teşaü ve tenziul’mülke mimmen teşaü ve tüizzü men teşaü ve tüzillü men teşaü bi’yedikel’hayr, inneke ala külli şey’in kadir.) Rahmened’dünya vel’ahireti tuğdihe men teşeü ve temneuhe men teşeü irhamnî rahmeten tuğninî bihe an rahmti men sivek.

Anlamı: (“Ey mülkün mâliki olan Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verirsin, mülkü dilediğinden çeker alırsın. Dilediğini azîz kılarsın, dilediğini zelîl kılarsın. Hayır senin elindedir. Muhakkak sen herşeye kadirsin.” Al-i İmran sûresi, 26) “Ey dünyâ ve âhiretin Rahmanı! Sen onları dilediğine verirsin, dilediğine vermezsin. Beni, senden başkasının acımasından müstağnî kılacak bir rahmet ile bana rahmet eyle.”

Borçtan Kurtulmak İçin Hadisler

Borçlu olanların okuması gereken dualar konusunda yazılmış olan hadisler de bulunur. Bunlara değinmek gerekirse;

“Sizden biri, mal ve yaradılışça kendisinden üstün olana bakınca, nazarını bir de kendisinden aşağıda olana çevirsin! Böyle yapmak, Allah’ın, üzerinizdeki nimetini küçük görmemeniz için gereklidir.” (Buhârî, Rikâk 30; Müslim, Zühd, 8; Tirmizî, Kıyâmet, 59)

“Rızkının çoğalmasını ve ömrünün uzamasını isteyen kimse, akrabasını kollayıp gözetsin!”

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ