7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

İmam Nikahı Nasıl Bozulur?

  • İmam Nikahı Nasıl Bozulur? için yorumlar kapalı
İmam Nikahı Nasıl Bozulur?

İslamiyet’te, kadın ve erkeğin evlenmesi imam nikâhıyla gerçekleşiyor. Medeni kanunumuzda da çiftlerin evlenmesi kanunen düzenlenmiştir. Bu nedenle, evlenmek isteyen çiftler hem resmi hem de dini nikâh kıydırmak zorundadırlar. Dini nikâhı imamlar gerçekleştirdiği için halk arasında imam nikâhı olarak da biliniyor.

Evlilik kurumunu sürdüremeyenler, herhangi nedenlerden dolayı ayrılmak zorunda kalanlar, resmi olarak boşanma davası açıyorlar. Resmi olarak boşanan çiftlerin dinen de birbirlerinden boşanmaları gerekiyor. Bu yazıda dinen nasıl ayrılır ve imam nikâhı nasıl bozulur hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

İmam Nikahı Nedir?

Müslüman olan çiftlerin evlenebilmeleri için herhangi bir din adamı huzurunda evliliklerini ilan etmeleridir. Bu din adamı genellikle camilerde görevli imamlar oluyor. İmam ve iki şahit huzurunda çiftler, birbirleriyle evlenmek istediklerini belirtiyorlar. İmam da, Kuran’dan ilgili sureleri ve duaları okuyarak, bu çifti Allah’ın huzurunda ve şahitlerin gözetiminde evlendiriyor. İmam huzurunda ve imamın yönlendirilmesiyle yapılan bu nikah işlemine dini nikah diğer adıyla imam nikahı deniyor.

İmam Nikahı Nasıl Bozulur?

Resmi olarak eşinden boşanan insanlar, dini olarak da imam nikahı nasıl bozulur araştırması yapıyorlar. Dini anlamda evliliğin düşmesi ve boşanmış sayılabilmek için belirli şartlar bulunuyor. İslam dininde boşanma hakkı kocaya verilmiştir. Talak (boşama)suresinde dinen boşanmanın nasıl gerçekleşeceği açıkça belirtilmiştir.

İslam dininde evliliği bağlayan üç düğüm (bağ) vardır. Yani erkeğin boşanmak için üç hakkı vardır. Bunu bir ya da 3 defada da kullanabilir. “Boşamak” evliliği bitiren sözcüktür. Koca, bu kelimeyi cümlesinde üç defa tekrarlarsa, bir defada boşamış olur. Fakat bir defa söyleyip, karısıyla yakınlaşırsa, bir hakkını feda etmiş oluyor.

Boşama Sürecinin Başlaması

Karısından boşanmaya, ayrılmaya kararlı bir koca, karısı adetten çıktıktan sonra, (bu husus çok önemlidir. Kadın hayızlı (adetli) iken boşanma aşaması başlamaz.) “seni boşadım” veya “boşsun” derse boşama süreci başlamış olur. Kadın ikinci âdetini görene kadar yanına yaklaşmaz (cinsel olarak).

Kadın ikinci âdetini görüp, temizlendiğinde tekrar boşanma sözlerini söyler ve yine yanına yaklaşmaz. Kadın üçüncü defa adet görüp, temizlendiğinde boşanma sözlerini tekrarlar. Böylece kadınla olan dini nikâh bağları kopmuş olur.

Koca, eğer ayrılmakta kesin kararlıysa, boşanma sözlerini iki şahidin huzurunda yapmalıdır. Boşanma niyetinde olan koca, eşiyle yakınlık kurmamalıdır.

Boşanmada Kullanılan Sözler

İmam nikâhıyla evli erkeklerin ağzından çıkan sözlere çok dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü boşanma sebebi sayılacak sözleri sarf ettiklerinde talak (boşanma) gerçekleşebiliyor.

Boşanmaya neden olan sözler açık ve kinayeli sözler olmak üzere iki çeşittir.

Açık sözler; Ayrılmayı kesinlikle isteyen kocalar, niyetlerini açıkça belli ettiği sözlerdir. “Benden boş ol”, “seni boşadım”, “seni bıraktım”, “seni terk ettim” cümleleri açık sözdür. Şaka yollu bile söylenmesi sakıncalıdır.

Kinayeli sözler; Boşanma niyetinde olan ama bunu açıkça belli edemeyen kocaların kullandığı sözlerdir. “Babanın evine git”, “Defol git”, “Cehenneme git”, “Artık senin kocan değilim” kinayeli sözlerdir. Bir kızgınlık anında söylendiğinde boşama aşaması başlamıyor. Fakat boşanma niyetiyle söylendiyse bir hak gitmiş oluyor.

İmam Nikâhının Devam Ettiği Durumlar

Kızgınlık anında veya boşanmak amacıyla söylenen boşama sözcüklerinden sonra koca pişman olabilir. Koca eğer, boşanma hakkını bir defada kullanmışsa yani üç defa “boşol” demişse, boşanma gerçekleşmiştir. Artık karısı ona helal değildir. Tekrar evlenmek istiyorsa iddet süresini beklemesi gerekiyor.

Koca, “boşol” dedikten sonra pişman olup, karısından özür dilerse, elini tutarsa, öperse, yakınlık kurarsa, nikah devam ediyor. Sadece bir hakkını kullanmış oluyor. Kalan iki hakla evlilik devam ediyor.

Kocanın burada dikkat edeceği husus, sözünden dönmezse 3 ayın sonunda evliliğinin otomatikman bitecek olmasıdır. Sadece bir defa boşama hakkını kullanıp, üç ay boyunca karısına yaklaşmamışsa, üç ayın sonunda kadın rızası olmadan yanına yaklaşamaz. Tekrar karısıyla birlikte olabilmesi için yeni bir dini nikah kıyması ve mehir vermesi gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ