7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Nazardan Korunma Duası Nedir?

  • Nazardan Korunma Duası Nedir? için yorumlar kapalı
Nazardan Korunma Duası Nedir?

İslam dininde nazar yani “kem göz” denilen çekememezlik olgusu gerçektir. Kuran-ı Kerim’de bile bu nazarın gerçekliği ve etkisi üzerinde duruluyor. Peygamber Efendimiz bile İslamiyetin ilk yıllarında “Cinlerin ve insanların kem gözlerinden Allah’a sığınırım” diye dua ederdi.

Bebeklerine ve çocuklarına nazar değmesini istemeyenler, kısmetsizlikten ve şansızlıktan yakınanlar nazardan korunma duası ile kendilerini korumaya çalışıyorlar.

Nazardan Korunma Duası Nedir?

Göz değmesi denilen nazar, insanları olumsuz etkileyen bir durumdur. Arapça olan bu kelimenin Türkçe karşılığı “bakış” demektir. Halk dilinde de “göz değmesi” olarak bilinir. Gözlerden yayılan olumsuz enerjiyle, al benisi veya olumlu birçok özelliğe sahip canlı ve cansız varlıkların olumsuz olarak etkilenmesidir. Özellikle, bebeklerin, çocukların ve hamilelerin bu olumsuz etkilere maruz kalmamaları için okunan dualara denir.

Nazardan korunmak veya etkisinden kurtulmak için tek çeşit dua bulunmuyor. Peygamberimize has dualar bulunduğu gibi, Kuran-ı Kerim’den okuyacağınız sureler de bulunuyor. Bu nedenle nazardan korunma duası nedir diye sorduğunuzda tek bir dua cevabı almıyorsunuz.

Nazardan Korunma Duaları Nelerdir?

Ailesinin veya kendisinin nazara maruz kalmamasını isteyenler nazardan korunma duaları nelerdir araştırmasına giriyorlar. Ailenizin ve kendinizin nazara uğramasından korunmak, nazarın etkisinden kurtulmak istiyorsanız, aşağıdaki duaları sık sık okuyabilirsiniz.

Peygamber Efendimizden Nazardan Korunma Duaları; Peygamber Efendimiz, hoşuna giden durumlarda “maşallah, la kuvvete illa billah” sözünü söylerdi. Etrafındakilere de bu sözü söylemelerini salık verirdi.

Sabah evden çıkmadan ve gece yatağa girdiğinizde “Cinlerin ve insanların nazarından Allah’a sığınırım” duasını okuyunuz.

Aileniz evden çıkmadan Felak ve Nas surelerini okuyup, onların üstlerine üfleyiniz. Gece yatarken, bu sureleri okuyup, ellerinize üfleyiniz. Ellerinizle vücudunuzu mesh ediniz.

Ha-mim el-Mü’min süresinin ilk üç ayetini ve Ayete’l-Kürsi’yi gece yatmadan önce okursanız sabaha kadar cinlerden ve şeytandan korunursunuz. Eğer sabah evden çıkmadan önce okursanız, akşama kadar yine korunursunuz.

Sabah veya akşam besmele çektikten sonra Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil Erdı ve lâ fissemâi ve hüvessemi’ul alim” duasını 3 defa okursanız nazardan ve büyüden korunursunuz.

Nazardan Korunmak İçin Okunan Sureler;

Nazarın gerçek olduğu ve hurafe olmadığı Kuran-ı Kerim’de açıkça buyruluyor. Bu nedenle kem gözlü bakışlardan korunmak istiyorsanız aşağıdaki sureleri okuyabilirsiniz. 

Kalem suresinin 51. ve 52. ayetleri “nazar duası” olarak bilinir. “Ve in yekâdüllezîne keferû le yuzligu neke biebsarıhîm lemma semî ûzzîkra ve yeku lüne innehü le mücnûn. Ve mâ hüve illâ zîkrun lil âlemin.” Nazar ayetlerini sıklıkla okursanız her türlü varlığın nazarından korunursunuz.

Kalem suresinden başka nazardan korunmak için okuyabileceğiniz sureler; Fatiha, Ayetel Kürsi, İhlas, Kafirun, Felak ve Nas sureleridir.

Nazarın Etkisinden Kurtulmak İçin Okunan Dualar

Hiç ummadığınız anda aileniz veya kendiniz nazarlı bakışlara maruz kalabilirsiniz. Bu durumdan kurtulmak için Fatiha, Âyet-el kürsi, Kâfirun, İhlas, Felak ve Nas surelerini 7 defa okuyorsunuz. Okumanız bitince nazar değen kişiye üflüyorsunuz. İsterseniz bu sureleri bir çay kaşığı kadar tuza da okuyabilirsiniz. Okumanız bittikten sonra bir bardak suda tuzu eritip, nazar değen kişiye içirebilirsiniz.

“Euzü bi-kelimâtillahittâmmeti min şerri külli şeytânin ve hâmmetin ve min şerri külli aynin lâmmetin” duasını sabah evden çıkmadan veya gece yatağa girdiğinizde 3’er defa okuyunuz. Bu duayı sürekli okursanız her türlü mahlukatın nazarından ve zararından korunursunuz.

Nazar ayeti olarak bilinen Kalem suresinin 51. ve 52. ayetlerini nazar değen kişiye doğru okuyup, üfleyebilirsiniz. Bu ayetleri bir kağıda yazıp, aile fertleri ve kendi üzerinizde taşıyabilirsiniz. Ayetleri bir levhaya yazıp, evinize veya işyerinize asabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ