7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Duaların Hayatınızdaki Yeri Nedir?

Duaların Hayatınızdaki Yeri Nedir?

Duaların hayatınızdaki yeri nedir? Hangi sıklıkla dua ediyorsunuz? Gibi konular inanan insanların araştırmaları arasında bulunmaktadır. Öncelikle inanan insan nedir? Hayatındaki olumlu ya da olumsuz gelişmelerin sadece Allah’tan geldiğini bilen, iyi ya da kötü gününde Allah’a sığınan insanlar inanan insandır. Dini inançlar farklı kültürlere ve ülkelere göre değişebilir. Herkese saygı duymak gerekir. Fakat inanan insanlar daha özel yere sahiptir. Farklı dinlerden olsalar da Allah inancı tektir.

İnsanlığın var oluşundan sonra birçok peygamber belirlenmiştir. Bu peygamberler farklı dinleri de ifade etmektedir. Hz. İsa Hristiyanlık dinini yayarken Hz. Musa Yahudilik dinini yaymıştır. Ama bu dinlerdeki insanların da Allah’a dua ettikleri özel yerler vardır. Kilise ya da sinagoglar bunlara birer örnektir. Peygamberlerin farklı olması dua etmeye engel değildir. Çünkü bütün peygamberler Allah tarafından tayin edilmiştir. Dua etme şekli, yeri ve biçimi farklı da olsa bütün inanlar insanlar devamlı dua ederler. Duaların hayatınızdaki yeri nedir? Diye baktığımızda her konuda, her durumda dua ettiğimizi görürüz.

Hangi Durumlarda Dua Ederiz?

Aslına bakılırsa dua etmemiz için nedenlerimiz oldukça fazla. İnsanlar genelde bir istekleri ya da dilekleri olunca duaya sığınmayı tercih ederler. Zorda ya da darda kalan kişilerin dua ettikleri görülür. Hasta olan ya da şifa bekleyen kişiler şifa duaları ederken; rahat şartlarda yaşamak isteyenler bolluk bereket duaları etmektedir. Eşinin kendisini sevmesini isteyenler aşk duaları ederken; evlenmek isteyenler evlenme duaları eder.

Görüldüğü gibi duaların hayatınızdaki yeri oldukça fazladır. Dua etmek için bahane ararsanız mutlaka bulursunuz. Her gün bu bahanelere yenisi de eklenebilir. Her türlü istekte Allah’a sığınıyor olmak oldukça güzel bir durumdur. Çünkü Allah’tan başka kimse size yardım edemez. Sadece O’nun gücü ile dertlerinize deva hastalıklarınıza şifa bulursunuz. Peki, istekleriniz haricinde içinde bulunduğunuz duruma şükretmek için de dua ediyor musunuz? Şükretmek teşekkür etmek anlamına gelmektedir. Bizi yaratandan bizlere verdikleri için teşekkür etmek gerekir. Bunlara da şükür duası denilmektedir.

Şükür Duaları Nelerdir?

Duaların hayatınızdaki yeri nedir? Bunların arasında şükür duaları da oldukça fazla yere sahip mi? İçinde bulunduğunuz durum ve verilen nimetler sizin rahat yaşamanız içindir. Az veren de çok veren de Allah’tır. O dilediğine dileği kadar verendir. Sizin hakkınızda hayırlı olanı nasip edendir. Bunları düşünerek verilen nimetlere şükredilmesi gerekir. Bu nimetler yiyecek olabilir, sıcak bir yuva olabilir. Bunlardan başka size verilmiş olan bir eş ya da sevgili de olabilir. Hayatınızı idame ettirmenizi sağlayan rızık kapınız için de şükür duaları okuyabilirsiniz. Okumak isteyenler için bir örnek sunuyoruz:

Allahümme inni es’elüke min hayri ma seeleke minhü nebiyyüke Muhammedün. Ve’neuzü bike min şerri meste’azeke minhü nebiyyüke Muhammedün. Ve ente’l müstean ve aleyke’l belağ ve la havle ve la kuvvete illa billah.

Şükür duası eden kişiler şükür namazı da kılabilirler. Peygamberimizin hayatında güzellikler olduğu zaman şükür namazı kıldığı da bilinmektedir. Bunun için günün herhangi bir anında abdest almanız, niyet etmeniz ve namaz kılmanız önemlidir. Kılınan rekatın önemi yoktur. Önemli olan kişinin niyetidir.

İstek ve Dilek Duaları Nelerdir?

Duaların hayatınızdaki yeri nedir? Sanıyoruz ki herhangi bir isteğinizde ya da olmasını çok istediğiniz dileğinizde istek ve dilek duaları ediyorsunuzdur. Bu dualar küçük ya da büyük herkes tarafından edilmektedir. Çocukluk çağında kazanılan dua etme eylemi kişiler büyüyünce de devam etmektedir. İnsanoğlu yaşadığı sürece her türlü konuda dua eder. Dua etmeniz için abdest almanıza gerek yoktur. Oturduğunuz, yattığınız yerden de dua edebilirsiniz. Kelimelerin dışa vurulması da gerekmez. İçinizden dua ederek istenilenlerin sadece Allah’tan talep edilmesini sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz