7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Esma Ve Zikirlerin Etkileri Nelerdir?

  • Esma Ve Zikirlerin Etkileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
Esma Ve Zikirlerin Etkileri Nelerdir?

Bir dilekleri ve ihtiyaçları olan insanlar Esmaül Hüsna okuyarak, zikir yaparak Allah’tan niyaz ediyorlar. Kuran’ı Kerim, siyer kitapları ve din âlimleri Allah’ın zati ve subuti sıfatlarında büyük sırlar gizli olduğunu müjdeliyorlar.

Esma ve zikirlerin etkileri nelerdir, muradınızın yerine gelmesini istiyorsanız, Esma okumanın, zikir çekmenin nasıl yapılacağını etkilerini bu yazıda detayıyla bulabilirsiniz.

Esmaül Hüsna Nedir?

Allah’ın bilinen 99 ismine esmül hüsna deniliyor. Esma, ismin çoğulu; Hüsna da en güzel demektir. Allah’ın en güzel isimleri demek oluyor. Allah’ın sonsuz ismi bulunmasına rağmen, Kuran’da geçen 99 tanedir.

Zikir Nedir?

Sözlük anlamıyla zikir; tekrarlamak, anmak demektir. Dini anlamda zikir ise; Allah’ın isimlerini hem kalben hem de dille kabul edip, söylemektir. Kuran’ı Kerim’de, zikrin önemine değinilmiş ve Allah’ı dilinizle ve kalbinizle anmanız buyrulmuştur.

Esmaül Hüsna’nın Faziletleri

Peygamber Efendimiz, “her kim, sürekli olarak Esmül Hüsna’yı okursa, cennete girer” diyerek Esma’nın faziletine değinmiştir. Esma, manevi bir enerji kaynağı olarak Müslümanların dayanağıdır. Sağlıktan rızka kadar her bir Esma’nın ayrı bir önemi bulunuyor. Her kişide farklı oranlarda etkisini gösteriyor. Esmaül Hüsna;

– Allah hakkında yücelik ve aşkınlık ifade eder, kullarda saygı hissi uyandırır.

– Zikir ve duada kullanıldığında kabule vesile olur ve sevap kazandırır.

– Kalplere huzur ve sükûn verir, lütuf ve rahmet ümidi telkin eder.

– Allah hakkında yeterli ve doğru bilgi edinilmesini sağlar.

Esma ve Zikirin Etkileri Nelerdir?

Doğadaki bütün canlılar kainata bir enerji yayarlar. Bu bazen pozitif bazen de negatif olmaktadır. Pozitif enerjiler, insanlarda olumlu duygulara ve huzura götürürken, negatif enerjiler de hastalığa, çatışmaya doğru götürüyor.

Allah’ın isimleri de birer pozitif enerji kaynağıdır. Sürekli tekrarlandığında beyinde bir aydınlanma gerçekleşiyor. Beyinde dalgalanan pozitif enerji bütün bedeni sarıp, çevreyi de olumlu etkiliyor. Allah’ın isimlerinin etkilerine örnek verilecek olursa;

El Kahhar; Mülayim ve sakin olan insanlar, daha girişken, cesur ve atak bir duruma gelmek istiyorlarsa “el Kahhar” sıfatını tekrarlamaları gerekiyor.

El Halim; Çabuk sinirlenen, öfkesine hakim olamayan, bu nedenle karşısındakini sürekli inciten kişiler “el Halim” sıfatını sürekli tekrarlayabilirler.

El Muahhir; Aceleci, çabuk karar veren kişiler “el muahhir” ismini sürekli tekrarlayarak, kendilerini frenleyebilirler.

El Hayy; Uzun ve sağlıklı bir ömür isteyenler sürekli olarak “el Hayy” sıfatını tekrarlayabilirler.

El Muiz; hayatta ve işinde yükselmek isteyenler, Allah’ın yücelten sıfatını sürekli tekrarlamaları gerekiyor.

El Basit; Kalp gözü kapalı olan ve sürekli dünyevi işlerle meşgul olanlar “el Basit” ismiyle mühürlenen kalplerinin çözülmesini sağlayabilirler.

Esma Çalışmaları Nasıl yapılır?

Dünyevi ve uhrevi işlerde öncelikle yapılacak olan niyettir. Niyetinizi sabit ve halis tutup, ona göre zikretmeye başlamalısınız.

Hangi amaç için zikir yapacaksanız niyetinizi ona göre hem kalben hem de dille belirtiyorsunuz. Örneğin; hastalığınızın geçmesi, şifa bulmanız için zikir yapacaksanız bu doğrultuda niyet edeceksiniz.

Daha önce Esmaül Hüsna okuyarak, dua etmemiş olanlar, esma çalışmaları nasıl yapılır merakı içinde oluyorlar. Esma çalışmalarında genellikle ebced tablosu uygulanır.

Ebced hesabı; Arap alfabesindeki harflerin kolaylıkla hatırda kalması için bir harf dizisi düzenlenmiştir. Bu harf dizisinin her birine bir rakam değeri verilmiştir. Harflerin her birine 1’den 1000’e kadar matematik değerler verilmiştir. Ebced de diziyi oluşturan sekiz kelimenin ilkinin adıdır.

Hangi sıkıntı, niyet veya istek için Esma okunacaksa, o ismin ebced değeri bulunup, o sayıda Esma okunuyor.

Örnek olarak; Bol rızıklı bir ömür isteniyorsa; “Ya Rezzak” ismi okunmalıdır. Er-Rezzak Esmasının ebced değeri 308’dir. Bu da günde 308 defa “Ya Rezzak” okuyacaksınız demektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ