7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Rızkın Bol Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Rızkın Bol Olması İçin Neler Yapılmalıdır? için yorumlar kapalı
Rızkın Bol Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

Rızkın Bol Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

Rızkın bol olması için neler yapılmalıdır? Rızık Allah’ın verdiği nimetler olarak adlandırılabilir. Rızkın az olması ya da bol olması verilen nimetlerin azlık çokluk derecesini ifade eder. Rızık bazen para ve mal mülk olarak ifade edilirken bazen de insanın çepeçevre kuşatılmış olduğu güzellikler için kullanılır. Örnek vermek gerekirse bir insan sağlıklıysa, onu seven eşi ve çocukları bulunuyorsa, Allah onları kimseye muhtaç etmeden yaşatıyorsa bu durum da bulunan insan rızıklandırılmıştır diyebiliriz.

Rızık, esnaf olan bir kişinin bol müşterisine ve bol para kazanmasına işaret ederken; memur olan bir kişinin de maaşını yetirebilmesine ve bereketli olmasına işaret eder. Bu yönleri ile hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Ama rızkı sadece maddi olarak değerlendirmemek gerekir. Bizi çepeçevre kuşatan güzelliklerin hepsi aslında Allah’ın bize verdiği rızıkları ifade etmektedir. Şimdi rızkımızın bol olması için kul olarak bizler neler yapmalıyız? Ona değinelim…

Rızkın Bol Olması İçin Yapılması Gerekenler

Rızkın bol olması için neler yapılmalıdır? Şu an sahip olduğumuz nimetlerin Allah tarafından bize verildiğini biliyoruz. Eğer rızkımız azaldıysa bu bir süreçtir. Mutlaka bir gün açılacaktır. Bunun için dua etmeli ve sabırlı olmalıyız. Rızık açma duaları bulunmaktadır. Bu duaları sizler okuyabileceğiniz gibi medyum hocalara da okutabilirsiniz. İşte bol rızık için yapmanız gerekenler:

  • Namaz kılmak ve namazı bırakmamak
  • Malı olanlar zekat vermeyi ihmal etmemelidir. Zekat edinilmiş olan mallar ve paralar için teşekkürdür. Onların bereketli olması ve ihtiyacı olanlarla paylaşılması önemlidir.
  • Sabahları ve akşamları Vakıa suresini okumak. Vakıa suresini okuyan kişilerin fakirliğe düşmeyeceği Kur’an-ı Kerim’de belirtilmektedir.
  • Rızkınızın açılması ve çoğalması için kurban kesip bunu fakirlere dağıtabilirsiniz.
  • Kıldığınız namazlardan sonra tespih çekebilirsiniz. 33 defa subhanellah 33 defa elhamdülillah ve 33 defa Allahu Ekber
  • Size verilen nimetleri israfa kaçmadan kullanmak. Bilindiği gibi israf dinimizce haramdır. İsraf edilen, fazla kullanılan her türlü nimete bir gün ihtiyaç duyabilirsiniz.
  • Her zaman için verilen nimetlere şükretmek ve şükür namazları kılmak rızkınızın bol olmasını sağlayacaktır.

Rızkın Bol Olması İçin Rızık Duası

Rızkın bol olması için neler yapılmalıdır? Rızkın az olduğu bazı dönemlerde rızık duaları okumak kapalı olan rızkın açılması için uygundur. Aşağıda bulunan rızık duasını okuyabilirsiniz.

Yâ Allahu, yâ Rabbi, yâ Hayyü, yâ Kayyûmü, Yâ Zel Celâli ve ikram.

Es’elüke bismikel azîmil-a’zami

Enterzukanî helâlen tayyiben

Alahümme in kâne rızkunâ fissemâi enzilhu

Ve in kâne fil ardi ezhirhu ve in kane ba’iden karribhu

Ve in kâne kâriben yessirhü

Ve in kâne kalîlen kessirhü

Ve in kâne kesîren ihfazhü bilbereketi

Rızık Duası Türkçe Anlamı

Ya Allah, Ya Rab, ya Hayyü ya Kayyûm. Ya Zel Celali vel- İkram

Yüceler yücesi olan isminin hakkı için senden isterim.

Bana helâl rızık ver.

Allah’ım, eğer rızkımız semada ise onu indir.

Eğer yerde ise onu çıkar.

Uzakta ise onu yaklaştır.

Yakın ise kolaylaştır.

Az ise çoğalt. Çok ise onu bereketlendir.

Rızkın Bol Olmasının Faydaları

Rızkın Bol Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

Rızkın Bol Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

Rızkın bol olması için neler yapılmalıdır? Bol rızık insanların refah içerisinde yaşamasını sağlar. Ne kadar çok etrafımız güzelliklerle çevrili ise o kadar rahat bir yaşantı süreriz. Rızkımızın bollaşması için yapmanız gerekenleri sizlere sunduk. Dikkat edilmesi gerekenler, okunması gereken rızık duası sizlerin daha çok nasiplerle çevrilmesini sağlayacaktır. Elimizdeki nimetlere her zaman şükredersek rızkımız da her zaman açık olacaktır. Rızkı verenin de alanın da Allah olduğunu unutmamak gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ