7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Döngel Duası Nedir Nasıl Yapılır

  • Döngel Duası Nedir Nasıl Yapılır için yorumlar kapalı
Döngel Duası Nedir Nasıl Yapılır

Döngel Duası Nedir Nasıl Yapılır

Bir niyet, hacet duası olan döngel duası; her türlü çaba ve emeğe rağmen duygusal ilişkiler için kullanılan yani sevgilisi, nişanlısı veya eşi tarafından terk edilen insanların okuduğu bir duadır. Döngel duasını hem erkekler hem de kadınlar okuyabilir. En tesirli geri getirme dualarından biri kabul edilir. Ayrılan sevgili, nişanlı, boşanan eş, kaybolan evladı veya eşyayı geri getirmek mümkündür.

Döngel duası 14. Yüzyıla kadar dayanır. Eski kaynaklarda adı göre ismi ”Çevirgil Duası” olarak geçmektedir. Bu duanın içinde esmalar, ayetler ve Türkçe dualar bulunmaktadır. Türkçe olan kısımları zaman içerisinde sadeleştirilmiştir.

Döngel duası diğer bir adıyla çevirgel duası, çeşitli kaynaklarda farklı hallerde bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar medyumlar, hocalar ve alimler çevirgel duası adıyla birçok dua yazmıştır. İyi salih ameller ve iyi niyetler içerisinde olmak yapılan duanın kabul olabilmesi için önemlidir. Döngel duasında esmalar ve ayetler bulunduğu için duanın kabul olma olasılığı yüksektir.

Döngel Duası Niyetleri Nelerdir?

Döngel duasının niyetleri birkaç madde ile sıralanabilir:

Evli olanların arasındaki aşk ve muhabbeti artırmak

Giden kişileri geri getirmek

Kaybolan bir şeyi bulabilmek

İki insan arasındaki muhabbeti artırmak

Kısmet açmak

Bereketi artırmak

Döngel Duasını Nasıl Okunur?

Duanın en az kendisi kadar önemli olan bir kısımda döngel duasının nasıl okunduğudur. Bu duayı okuyup faydasını görmek isteyen kişilerin mutlaka nasıl okuması gerektiği hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Önemli olan ilk adım döngel duasını gönülden okumasıdır. Kişinin kendisinin duyabileceği şekilde dualar okunmalıdır. İslam alimlerinin neredeyse hepsi, Allah’a yaklaşmak için duaların aracılık yaptığı konusunda hem fikirdir. Güçlü etkisi olan döngel duası ile Allah’tan isteklerinizi sizler de dile getirebilirsiniz. Aynı zamanda dualar, hem insanı rahatlatır hem de ibadet etmesini sağlar.

Hz. Muhammed (sav) kim bir şey istersen onu Allah’tan dilememiz gerektiğini buyurmuştur. Kuran’ı Kerim’e ya da sünnete karşı gelecek dualar kesinlikle okunmamalıdır, bu dua okumanın adaplarından biridir. Kuran’ı Kerim’de bulunan dua ayetleri, İslam alimleri, hadis-i şerifler gibi güvenilir kaynaklar tercih edilmelidir.

Döngel Duası Kaç Gün Okunmalıdır?

Döngel ya da çevirgel duası denilen bu güçlü dua 7 gece okunmalıdır. Cuma gecesi başlanması ve Perşembe gecesi bitirmek duanın genel bir kaidesidir. Ancak önemli bir husus vardır ki geri getirilecek kişinin dönmesi halinde okumalar yarıda bırakılmamalıdır ve 7 gecelik okuma mutlaka tamamlanmalıdır. İstenilen dilek 7 gecelik okuma sonrası hala gerçekleşmemiş ise isyankar bir ruh haline kapılmamalı, aceleci davranılmamalı ve yüce Allah’ın kulları için her zaman en hayırlı olanı nasip ettiği hatırlanmalıdır.

Döngel Duası Ne Zaman Okunmalıdır?

Kadim eserlerde döngel duası gibi dilek dualarının okunduğunda daha makbul kabul edildiği vakitlere yer verilmiştir. Genellikle bu dualar sabah namazının ardından ya da yatsı namazından sonra okunmalıdır. Ancak pek çok büyük alim, duaların daha çok yatsı namazının ardından okunmasını işaret etmiştir. Önemli olan nokta kişinin huşu içinde dua edebileceği bir ortamda bulunmasıdır.

Kendine Bağlama ve Aşık Etme Duası

Döngel duası yüksek etkili bir geri getirme duası olmakla birlikte kendine bağlama ve aşık etme duası olarak da okunabilir. Döngel duası, aralarında hiçbir problem bulunmayan çiftler için okunduğunda sohbeti artıran dua görevi görmektedir. İnsan ilişkilerinin daha mutlu sürmesine neden olur.

Döngel Duasının Kuran’da Yeri Var mı?

Kuran’da döngel duasının yeri tartışmalı konulardan biridir. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Fetva Kuruluna bir soru gelmiştir. Bu soruya karşılık kurul, bu duanın varlığını dini kaynaklarda belirtmiştir. Tırmizi, döngel duası ile gideni geri getirmek için faydalı olduğunu belirtmiştir. İnsanlara Araf’da nasıl dua etmeleri gerektiği anlatılmıştır. Ancak birebir Kuran’ı Kerim’de döngel duası yoktur. Bu dua insanlar arasında kültür şeklinde oluşmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ