7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Dua Eden İnsanların Hayata Bakış Açısı Nedir?

  • Dua Eden İnsanların Hayata Bakış Açısı Nedir? için yorumlar kapalı
Dua Eden İnsanların Hayata Bakış Açısı Nedir?

Dua Eden İnsanların Hayata Bakış Açısı Nedir?

Dua eden insanların hayata bakış açısı nedir? Dua etmek birçok konuda insanlara faydalı olmaktadır. Öncelikle Allah’a yakın olmak ve O’nun adını hep anmak için sıklıkla dua etmemiz gerekmektedir. Dua etmeye zaman ayıran insanlar yaşadıkları süre içinde mutlu ve pozitif düşünceye sahip olurlar. Karşılarına çıkan olumsuzluklara farklı açılardan bakmasını bilirler. Yaşadıkları kötü olayların Allah’ın taktiri olduğunun da farkındadırlar. Zor ve sıkıntılı günlerin geçerek bir gün feraha ulaşmak ümidiyle devamlı dua ederler. Bu kişilerin hayattaki azmi ve gayreti de hiç eksilmez. Sizler de dua etmeyi bir yaşam şekli olarak kabul ettiyseniz hayata farklı gözlerle bakıyor olmalısınız.

Hiç dua etmeyen kişiler, yaşadığı en küçük sıkıntılarda bile hayatı çekilmez olarak kabul edebilirler. Günümüzde intihar eden kişilerin çoğu içinde bulunduğu zor günleri aşamayarak bu dünyadan gitmeyi tercih etmişlerdir. Halbuki asıl önemli olan yerin ahiret hayatı olduğunu bilselerdi ve orada karşılanmanın ne kadar önemli olduğunu fark etselerdi o zaman canlarına kıyamazlardı. Devamlı dua etmek, ayet ve sureler okumak bunları da Türkçe anlamları ile özümsemek bu dünyanın geçici olduğunu da bizlere göstermektedir. Dua ve ibadet eden insanlar dünyada var oluş sebebimizi, yapmamız gerekenleri, bize yasak olanları ve günah dediğimiz kavramları bilen ve uygulayan kimselerdir.

Dua Ederek Neler Kazanırsınız?

Dua eden insanların hayata bakış açısı nedir? Neler kazanırsınız? Gibi sorular akıllarda oluşabilir. İnsanlar bir şeyleri yapıyorlarsa onun mutlaka bazı sebepleri vardır. Yapılan işten kazancınızı ya da kayıplarınızı fark ederek yaparsınız ya da yapmazsınız. Kişiler hür iradelerine ve inançlarına göre dua etmek ya da etmemek konusunda tercihte bulunabilirler. Dua etmeyi tercih eden kişilerin neler kazandığına değinecek olursak;

  • Kendilerini Allah’a yakın hissederler.
  • Hayır ve şer konularına inanırlar.
  • Hayır ve şerrin yalnızca Allah’tan geldiğine inanırlar.
  • Kendilerine yardım eden kişinin sadece Allah olduğunu bilirler.
  • Dua eden kişilerin merhamet duygusu fazlalaşır.
  • Başkalarına yardım etmek, sadaka vermek, infakta bulunmak durumlarına her zaman sıcak bakarlar.
  • Zorda, darda ya da sıkıntıda olduklarında ona yardım edecek olan kişinin Allah olduğunu bilirler.
  • Ettikleri dualar sonucunda rahatlama ve manevi bir huzur hissederler.

Dua Edenlerin Etmeyenlere Göre Farkı Nedir?

Dua eden insanların hayata bakış açısı nedir? dua edenle etmeyen bir olur mu? Diye düşünüyor da olabilirsiniz. Zümer suresi 8 ve 9’uncu ayetlerinde diyor ki:

﴾8﴿ İnsanın başına bir sıkıntı geldi mi rabbine yönelip O’na yalvarır; sonra rabbi ona katından bir nimet verince, daha önce yalvardığını unutarak yolundan saptırmak için Allah’a eşler koşmaya kalkar. De ki ona: “İnkârcı tutumunla biraz eğlenedur bakalım! Gerçek şu ki sen ateşi boylayacaklardan birisin!

﴾9﴿ (Bu adam mı,) yoksa ahiret kaygısıyla ve rabbinin rahmetine nail olma ümidiyle gece vakitlerinde secde ederek, ayakta durarak kendini ibadete veren kişi mi (daha iyi)?” De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu!” Doğrusu ancak akıl izan sahipleri bunu anlar.

Dua ve Kur’an

Dua Eden İnsanların Hayata Bakış Açısı Nedir?

Dua Eden İnsanların Hayata Bakış Açısı Nedir?

Duanın Kur’an da ki anlamı ibadetten geçmektedir. İbadetini yeterince yapan ya da yapamayan kişiler dualarını her zaman etmekten geri kalmazlar. İbadette eksikler olabilir ama duada olmaz. Yaşadığımız süre içinde dua etmeye her zaman ihtiyacımız olacaktır. Allah da dua eden kişilerin isteklerini geri çevirmeyecektir. Kur’an da bu durum çok güzel anlatılmıştır. Mümin (ayet 60) isimli surede Allah, “Bana dua edin, kabul edeyim”, Bakara suresinde (ayet 186) “Ben çok yakınım, dua ettiği zaman dua edenin dileğine karşılık veririm” demiştir.

Dua eden insanların hayata bakış açısı nedir? Konusu hakkında sizlere ayrıntılı bir açıklama bu yazımızda sunulmuştur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ