7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Tövbe Duası Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

  • Tövbe Duası Nedir? Nasıl Yapılmalıdır? için yorumlar kapalı
Tövbe Duası Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Tövbe Duası Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Tövbe duası nedir? Nasıl yapılmalıdır? Konusu merak edilmektedir. Kişiler işlemiş olduğu günahlar için tövbe etmek isterler. Tövbe, bir daha o günahı işlememek için verilen bir söz niteliği taşımaktadır. Pişman olduğunuz bazı hataları bir daha yapmak istememek ve bunun için Allah’a sığınmak gerekir. O’ndan yardım dilemek ve sizi affetmesini istemek önemlidir. İnsanlar hayatları boyunca birçok günaha girer. Bunların bazılarının farkında oluruz. Bazılarını ise fark etmeyebiliriz. Bilmeden birinin ahını almak, sizin yüzünüzden birinin hayatının olumsuz yönde değişmesi ya da istenmeden yapılan kötülükler günah olarak bize yazılabilir. İşte bilerek ya da bilmeyerek işlediğimiz günahların affedilmesi ve tekrar edilmemesi için dua etmek gerekir.

Tövbe duası, özellikle fark edilen hatalı durumdan sonra yapılır. Mesela birisi zinada bulunmuşsa bunu bir daha yapmamak için tövbe edebilir. Bu kişiyi şeytan devamlı yoklayacaktır. Onun tekrar zina yapması için önüne fırsatlar da sunacaktır. O kişi önüne çıkan fırsatları ters çevirip doğruya giderse işte o zaman şeytan yenik düşecek ve kişi doğru yolda ilerleyecektir. Hırsızlık yapan ve bundan pişman olan kişiyi düşünürsek, yapmış olduğu hırsızlığın kötü bir şey olduğunu fark edince hemen tövbe etmesi gerekir. Tövbe etmede önemli olan bir daha aynı günahın işlenmemesidir. Eğer işlenirse bu daha büyük bir günah olarak bilinmektedir. İnsanlar birçok duruma karşı tövbe edebilir. Bunun için de dualar okuyabilir. Tövbe duası nedir? Nasıl yapılmalıdır? Konusunda merak edilenler tövbe etmek isteyen kişilere açıklanacaktır.

Tövbe Duası Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Tövbe Duası Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

İnsanlar Neden Tövbe Eder?

Tövbe etmemiz için birçok neden bulunur. Harama baktığımızda ve harama el uzattığımızda bir daha bunu yapmayacağımız için tövbe edebiliriz. Birinin hakkını gasp ettiğimizde tövbe edebiliriz. Yerine getirmediğimiz ibadetlerimiz için tövbe edip ibadet etmeye başlayabiliriz. Başkasına kötülüğümüz dokunduğuna inandığımız her zaman Allah’tan af dilemek gerekir. Kur’an-ı Kerim’de tövbe konusuna oldukça önem verilmiştir. Tövbe edeni Allah affedecektir. Tövbe duası nedir? Nasıl yapılmalıdır? Konusundan önce konuyla ilgili ayet ve hadisleri inceleyebiliriz.

Bakara Suresi, 37. ayet: Derken Adem, Rabbinden (birtakım) kelimeler aldı. Bunun üzerine (Allah da) tövbesini kabul etti. Şüphesiz O, tövbeleri kabul edendir, esirgeyendir.

Bakara Suresi, 160. ayet: Ancak tövbe edenler, (kendilerini ve başkalarını) düzeltenler ve (indirileni) açıklayanlara gelince; artık onların tövbelerini kabul ederim. Ben, tövbeleri kabul edenim, esirgeyenim.

Al-i İmran Suresi, 89. ayet: Ancak bundan sonra tövbe edenler, ‘salih olarak davrananlar’ başka. Çünkü Allah, gerçekten bağışlayandır, esirgeyendir.

Nisa Suresi, 16. ayet: Sizlerden fuhuş yapanların, her ikisine eziyet edin. Eğer tevbe ederler de ıslah olurlarsa artık onlardan vazgeçin. Şüphesiz Allah, tevbeleri kabul edendir, esirgeyendir.

Tevbe Suresi, 11. ayet: Eğer onlar tevbe edip namazı kılarlarsa ve zekatı verirlerse, artık onlar sizin dinde kardeşlerinizdir. Bilen bir topluluk için ayetleri böyle birer birer açıklarız.

Tövbe Duası Nedir?

Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullahe’l-azim el-kerim. ellezi lâ ilahe illa huve’l-hayyü’l-kayyumü ve etubü ileyhi tevbete abdin zalimin li- nefsihi, la yemlikü li-nefsihi mevten vela hayaten vela nüşüra-h. Ve es-elühü’t – tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidayete lena, innehu, hüve’t-tevvabü’r-rahim

Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma karşı tövbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tövbe ettim, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm-ü cezm-ü kast ettim. Sen bu tövbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, Yâ Rabbi.

Tövbe duası nedir? Nasıl yapılmalıdır? Yukarıda bulunan duayı abdestli bir şekilde okur ve niyetinizi Allah’a bildirirseniz O sizin tövbenizi kabul edecektir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ