7 / 24 Çekinmeden Arayın 0552 443 29 29

Üzüntü ve Istırap Hallerinde Okunacak Dualar

 • Üzüntü ve Istırap Hallerinde Okunacak Dualar için yorumlar kapalı
Üzüntü ve Istırap Hallerinde Okunacak Dualar

Üzüntü ve Istırap Hallerinde Okunacak Dualar

Üzüntü ve ıstırap hallerinde okunacak dualar her zaman işinize yarayabilir. Çünkü insanlar hayatında üzülecekleri birçok olayla karşılaşırlar. Günlük hayatımız hep neşe ve mutluluk içinde geçmez. Yaşanan olaylar, insanlar ya da karşılaşılan sıkıntılı durumlar kişilerin farklı üzüntüler yaşamasına neden olabilir. Bunlarla mücadele etmek ve bolca dua etmek gerekir. Dualar istenilenleri Allah’tan dilememizi ve sadece O’ndan yardım istememizi sağlamaktadır. O yüzden vakit bulduğunuz her zaman dua ederek içinde bulunduğunuz sıkıntılı durumlardan kurtulabilirsiniz.

Dua etmek, ibadet etmenin farklı bir şeklidir. İbadetlerimizi aksatabiliriz, eksik yapabiliriz, yanlışlarımız olabilir. Ama dualar öyle değildir. Her zaman ve her yerde dua ederek öncelikle manevi olarak rahatlayabiliriz. İçimizin huzur bulması ve kendimizi daha iyi hissetmemiz edeceğimiz dualardan sonra olmaktadır. Sizler de üzüntülü olduğunuz zamanlarda dua ederek rahatlayabilirsiniz. Dua etmek için vakti olmayan kişiler de medyum hocalar aracılığı ile her konu üzerinde dua etmelerini sağlayabilirler. Üzüntü ve ıstırap da dualara sığınmanız gereken sıkıntılı bir durumdur. Hangi duayı okumanız gerektiği konusunda da sizlere bilgiler sunacağız.

Hangi Durumlarda Üzüntü Istırap Çekeriz?

Üzüntü ve ıstırap hallerinde okunacak dualar, üzüntülü anlarınızda sizleri rahatlatacaktır. İnsanların üzüldükleri birçok an vardır. Bu anlarda çevrenizdeki insanlarla konuşmak bile canınız istemez. Bazıları hiç yemek yiyemezken bazıları da devamlı yemek yer. Canınız devamlı yatmak ister. Başınızda ve vücudunuzda ağrılar hissedebilirsiniz. Aklınızda devamlı üzüntü duyduğunuz konuları düşünür durursunuz. Peki insanlar hangi durumlarda üzüntü ve ıstırap çeker?

 • Sevgilisinden ayrılınca
 • Sevdiği halde eşinden boşanınca
 • Borçlarını ödeyemeyince
 • Sağlık sorunlarıyla baş edemeyince
 • Parasız kaldığı durumlarda
 • Terk edilme yaşadığında
 • Haksızlığa uğradığında
 • Zulüm ve baskı gördüğünde
 • İşten kovulunca
 • Ailevi sorunlar gündeme gelince
 • Hayırsız evlatlarla karşılaşınca
 • Sevilmediğini anlayınca

Yukarıda bulunan nedenler daha da artırılarak bu maddeler daha da çoğaltılabilir. Çünkü yaşadığımız süre içinde üzüldüğümüz çok olay bulunmaktadır. Genellikle birkaç gün kendimizi iyi hissederiz moralimiz gayet güzel olur. Fakat sonrasında üzüleceğimiz olaylar peşimizi bırakmaz. Ümitsizliğe kapılarak melankolik yaşamak yerine edeceğimiz dualardan kuvvet alabiliriz. İnsanlar dua ederken sadece o ana odaklanırlar. Akıllarında ve düşüncelerinde Allah’tan yardım dilemek bulunur. Hele ki duaların sonunda söylenen” Amin” kelimesi duamızın kabul edilmesini dilememiz anlamına gelir.

Üzüntü ve Istırap Hallerinde Okunacak Duaların Faydaları Nelerdir?

Üzüntü ve ıstırap hallerinde okunacak dualar kişilere birçok fayda sağlamaktadır. Öncelikle rahatlama hissini kişilere verdikten sonra üzüntünün geçmesi Allah’tan dilenmektedir. İç rahatlığı hisseden kişiler olaylara negatif yönüyle bakmak yerine pozitif yönüyle bakmasını bilirler. Bu üzüntülü anlar için Allah’ın sabır vereceğinin farkındadırlar. Bu günlerin geçeceğini de bilirler. Bütün bu farkındalıklar Allah inancı sayesinde olmaktadır. İnançlarınızı kuvvetlendirmek için de dua etmeyi hayatınız içinde eksik etmemelisiniz.

Üzüntü ve Istırap Hallerinde Okunacak Dualar Nasıl Okunmalıdır?

Dua okumak için belli durumlara dikkat edilmelidir. Aklınıza geldiği her zaman dua edebileceğinizi de unutmayın. Ama bazı ayet ve sureleri de okumak istiyorsanız öncelikle abdest almanız, üstünüzün temiz olması ve sessiz bir odada bulunmanız önemlidir. Duayla iç içe olmak ve bütünleşmek için dingin bir ortam motivasyonunuzu artıracaktır. Bu durumları sağlayamayan kişiler dua edemez mi? Konusunu merak edenler için şunu söyleyebiliriz ki dua etmek için fırsat kollayın. Evde, işte, yolda, uyanınca, uyumadan önce içinizden ya da dışınızdan dualar edebilirsiniz.

Üzüntü ve Istırap Hallerinde Hangi Duaları Okumalıyım?

Üzüntü ve Istırap Hallerinde Okunacak Dualar

Üzüntü ve Istırap Hallerinde Okunacak Dualar

Üzüntü ve ıstırap hallerinde okunacak dualar konusunda sizlere iyi gelecek bir duadan bahsetmek isteriz. Rahatlamak isteyenler aşağıda bulunan duayı okuyabilirler.

Duanın Okunuşu: La ilahe illaUahül-HaUmü’l-Kerim, la ilahe lllallahü’1-AUyyü’l-Azlm. La ilahe illallahu Rabbüssemavatl’s-seb’l ve Rabbü’l-arşi’l-Kerim.

Türkçe Anlamı: Halim ve Kerim olan Allah’tan başka ilah yoktur. Yüce Allah’tan gayrı ilah yoktur. Yedi göğün ve yüce arşın sahibi Allah’tan başka ilah yoktur.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ